Umów prezentację LEX Kompas Orzeczniczy 2.0
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Wzrośnie składka członkowska stołecznych adwokatów

135 zł będą płacić co miesiąc warszawscy adwokaci na potrzeby Okręgowej Rady Adwokackiej - zdecydowano w sobotę podczas zgromadzenia izby. Do tej pory płacili 120 zł, dodatkowe 15 ma być przeznaczone m.in. na sąd dyscyplinarny, rzecznika dyscyplinarnego i fundusz remontowy.

Uchwałę w tym zakresie zgłosił rzecznik dyscyplinarny ORA w Warszawie adw. Krzysztof Stępiński. Konieczność wzrost składki uzasadnił m.in. wzrostem liczby skarg i postępowań dyscyplinarnych dotyczących stołecznych adwokatów. Za nową wysokością składki głosowało 128 adwokatów, przeciw było 114. Pojawiła się też propozycja zmniejszenia składki do 78 zł - nie głosowano nad nią bo adwokaci przyjęli uchwałę zwiększającą ją.

Czytaj: Adw. Pietrzak: dyscyplina finansowa, szkolenie aplikantów priorytetami stołecznej ORA>>

Spraw dyscyplinarnych coraz więcej, wymagają nakładów
Adw. Stępiński mówiąc o konieczności wzrostu składki, podkreślał, że miesięcznie wpływa do niego ok. 100 spraw.

- Jeśli ja dostaje skargę od okradzionego klienta, od sądu, od pana Ziobry, to muszą nadać bieg takiemu postępowaniu i od tego czasu zaczyna się wydawanie pieniędzy. Jeśli ja wydaje zarządzenia o przeprowadzenia czynności sprawdzających na podstawie odpowiednich przepisów kodeksu postępowania karnego, to po ich przeprowadzeniu muszę wydać postanowienia albo o odmowie wszczęcia albo o wszczęciu. Jeśli wydam postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania to się zamykam w 500 zł, ale jeśli wydam postanowienia o wszczęciu to są to kwoty od 800 do 1200 zł. To jest garnek bez dna - zaznaczał.

W rozmowie z LEX.pl dodał, że prowadzenie spraw dyscyplinarnych wymaga nakładów. - Mam kilkudziesięciu zastępców, którzy częściowie pracują społecznie ale przecież nie mogę od nich wymagać, żeby zostawiali swoją pracę i pracowali za darmo, w związku z tym oni za wykonaną pracę otrzymują diety - np. za skierowanie wniosku o ściganie, za udział w sesji sądu dyscyplinarnego. To jest normalna praca, który odciąga ich od ich obowiązków zawodowych - powiedział.

Czytaj: Zwiększa się liczba skarg na warszawskich adwokatów>>

Nie przyszli, nie chcieli głosować
Pytany o frekwencje w głosowaniu i fakt, że za wyższą składką przeważyło jedynie 14 głosów, adw. Stępiński powiedział, że liczy się wynik.

- Nie interesuje mnie to jak do tego doszło, kto był za, kto przeciw. Izba warszawska liczy 6 tys. 100 osób. Nieobecni nie mają racji, jeśli ktoś nie chciał przyjść, nie chiał brać udziału w głosowaniu. Mamy zniesione kworum należało się liczyć z tym, że składka będzie podwyższona i większość obecnych na sali uznała, że mój wniosek jest sensowny - dodał.

Dodatkowe pieniądze także na remont siedziby ORA
Dodatkowe 15 zł ma zgodnie z uchwałą zostać przeznaczone na ściśle określone, cztery cele: 3 zł na sąd dyscyplinarny, 5 zł na rzecznika dyscyplinarnego, 5 zł - na sekcje tematyczne, organizujące zajęcia dydaktyczne i 2 zł na remont siedziby ORA.

Jeszcze przed zgromadzeniem, dziekan warszawskiej ORA adw. Mikołaj Pietrzak mówił LEX.pl, że udało się zredukować tę część składki stołecznych adwokatów, która jest przekazywana Naczelnej Radzie Adwokackiej - z 50 do 40 zł.

Podczas sobotniego zgromadzenia udzielono też ORA w Warszawie absolutorium.



Polecamy książki prawnicze