Prezydent podpisał w piątek ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja ma na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego dwóch aktów prawa Unii Europejskiej - dyrektyw siedliskowej oraz ptasiej.
Ponadto ze względu na zapewnienie wykonania rozporządzenia unijnego wprowadzono regulację ustanawiającą sankcje za wprowadzanie do obrotu produktów z fok wbrew warunkom w nim określonym.
Brak prawidłowego wdrożenia niektórych przepisów tych dyrektyw zarzuciła Polsce Komisja Europejska, ocenę tę potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w wyrokach z 2012 r.
W uchwalonej ustawie dostosowane do dyrektywy siedliskowej zostało brzmienie jednego z odstępstw od zakazów jakie mogą być wprowadzone w stosunku do zwierząt objętych ochroną gatunkową, dotyczące zapobiegania poważnym szkodom w gospodarce powodowanym przez zwierzęta.
Ze względu na poważne szkody powszechnie wyrządzane w gospodarstwach przez niektóre gatunki - bobra europejskiego, kormorana czarnego, czaplę siwą - a także ze względu na zagrożenie spowodowane zalewaniem terenów w wyniku działalności bobra europejskiego określone zostały ogólne odstępstwa od zakazów w stosunku do tych gatunków. Ogólne odstępstwo będzie wprowadzane na czas określony - nie dłuższy niż 5 lat - w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska, którego problematykę szczegółowo reguluje nowelizacja.
Źródło: Prezydent RP
Wyższe kary za futra z fok i możliwość tępienia bobra
Dozwolone będzie w niektórych okresach tępienie bobra, ze względu na zagrożenie spowodowane zalewaniem terenów w wyniku działalności tych zwierząt. Odstępstwo od ochrony czasowo dotyczyć będzie też czapli siwej i kormorana.