Skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry opublikowany został we wtorek 4 września br.

Jego autorzy zwracają się do premiera i ministra, by "wystąpili do polskiego rządu z wnioskiem o wdrożenie Wspólnej Deklaracji premierów Polski i Izraela w instytucjach odpowiedzialnych za egzekwowanie ustawy o IPN, w tym wśród prokuratorów".
Chodzi im o zapewnienie, że ustawa o IPN "nie stanie się podstawą jakichkolwiek postępowań prawnych dotyczących swobody wypowiedzi na temat historii oraz wolności badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu". - Tego rodzaju politykę i sposób wykładni ustawy przyjmie i będzie stosować również IPN, zaś rząd, w celu wyrażenia powyższego stanowiska, będzie interweniować w postępowaniach wszczynanych przez organizacje pozarządowe na podstawie ustawy - sugerują autorzy dokumentu.

Stowarzyszenie zwraca się teżm do prokuratora generalnego o wydanie - na podstawie przepisów Prawa o prokuraturze - wytycznych dla prokuratorów. - Powinny one zawierać jasną wykładnię niektórych przepisów ustawy zgodnie z treścią Wspólnej Deklaracji, a także, w celu działania na rzecz wspomnianej wykładni, wymagać od prokuratorów udziału we wszczynanych przez organizacje pozarządowe postępowaniach cywilnych w sprawach dotyczących ustawy - czytamy w apelu.