Wysokie koszty pracy są również największą przeszkodą dla sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw (62 proc.) – podobnie widziały to mikrofirmy. Mikro i MŚP łączy jeszcze jedna bariera – nieprecyzyjne przepisy – które i jedna i druga grupa wskazała na drugim miejscu wśród największych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Skomplikowany system podatkowy, wymieniany na czwartej pozycji w ogólnym rankingu, jest najbardziej uciążliwy dla największych (47 proc.), potem kolejno dla MŚP (42 proc.) i mikrofirm (33 proc.).
Podobne tendencje widać także w postrzeganiu uciążliwości nadmiernych kontroli – dla mikrofirm nie wydają się one tak dużym problemem (zaledwie 5 proc. wskazań), jak dla sektora MŚP (18 proc.) czy korporacji (17 proc.).
Kolejne wymienione w raporcie z badania bariery to niedostosowanie przepisów prawa pracy do realiów funkcjonowania firm najbardziej skarżą się małe i średnie firmy (38 proc.) i korporacje (37 proc.), a nieco mniej – mikroprzedsiębiorcy (26 proc.). Także zbyt długie postępowania sądowe znalazły się na tej liście. Najbardziej bolesne są one dla korporacji (22 proc.) i MŚP (15 proc.), a znacznie mniej dla mikrofirm.
- Zdecydowana większość przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości, branży czy regionu kraju jako główną barierę postrzega zbyt wysokie koszty pracy. Ale nieprecyzyjność przepisów oraz niestabilność prawa to następne najczęściej wymieniane bariery. Wiąże się to przede wszystkim z nazbyt upolitycznionym oraz autokratycznym podejście decydentów do procesu stanowienia prawa, gdzie konsultacje społeczne mają najczęściej jedynie fasadowy charakter, przez co projekty nowych przepisów podyktowane są albo bieżącymi potrzebami politycznymi albo przygotowywane są pośpiesznie, z wielką liczbą błędów, co z kolei powoduje ich niejednoznaczność a w konsekwencji konieczność wielokrotnej ich nowelizacji - komentuje wyniki badań Witold Michałek, ekspert BCC ds. gospodarki.

Pełne omówinie badania>>>