Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić obowiązek publikacji wyroków w internecie. Projekt zmian w regulaminie urzędowania sądów powszechnych jest gotowy i w piątek trafi do uzgodnień międzyresortowych. Zgodnie z nim wrzucenie wyroku do Internetu będzie obowiązkowe, a prowadzenie biuletynu papierowego fakultatywne.
Znajomość daty wydania i sygnatury sprawy ma ułatwić korzystanie z bazy orzeczeń. Nie jest jednak konieczna. Wyszukiwarka umożliwi selekcję wyroków, np. z listopada czy stycznia.
Wyroki sądów apelacyjnych i okręgowych pojawić się mają na stronach internetowych sądów najpóźniej w połowie przyszłego roku. Odpowiedzialny za uruchomienie bazy będzie prezes odpowiedniego sądu apelacyjnego. W przyszłości obowiązek taki dotyczyć może też orzecznictwa sądów rejonowych.
Źródło: Rzeczpospolita
Wyroki obowiązkowo trafią do internetu
W połowie 2012 r. orzeczenia znajdą się w sieci, Prezesi sądów będą na bieżąco uaktualniali zbiór. Strony internetowe sądów zostaną ujednolicone. Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości, obiecuje, że podstawowa znajomość obsługi komputera wystarczy, by znaleźć potrzebny wyrok.