Bronisław Komorowski pełniąc funkcję marszałka Sejmu powołał 17 grudnia 2009 roku zespół naukowy, którego celem było uwzględnienie spraw europejskich w ustawie zasadniczej. W skład tego zespołu weszli: prof. Jan Barcz, prof. Jerzy Cierniewski, prof. Władysław Czapliński, prof. Maria Kruk-Jarosz, dr Ewa Popławska, prof. Piotr Tuleja, prof. Krzysztof Wojtyczek, prof. Krzysztof Wojtowicz – przewodniczący zespołu i prof. Anna Wyrozumska.
Osoby te mogły spojrzeć na proponowane zmiany z punktu widzenia reprezentowanych przez siebie dziedzin prawa;  konstytucyjnego, międzynarodowego i europejskiego.Zespół uwzględnił w dużej mierze sugestie proponowane przez prof. Artura Nowaka-Fara i dr Piotra Czarneckiego. - Same traktaty stanowiące podstawę Unii wyznaczają konstytucjom krajowym istotną rolę – twierdzi prof. Krzysztof Wojtowicz. – ta rola polega nie tylko na określeniu procedur ratyfikacyjnych uruchamianych przy okazji zmian traktatów. Ale także Unia została zobowiązana do szanowania tożsamości narodowej państw członkowskich..
Warto tez zaznaczyć, że Traktat Lizboński wzmocnił role parlamentów narodowych i nadał Karcie praw podstawowych moc równą traktatom. Dlatego – zdaniem prof. Wojtowicza - odzwierciedlenie tych zmian powinno znaleźć się w ustawie zasadniczej .

Prezydent proponuje wprowadzenie do konstytucji całego nowego rozdziału "10a", dotyczącego naszej roli w UE. Projekt zawiera m.in. uregulowania, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczy m.in. organizacji Narodowego Banku Polskiego - w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej.
Zmiany zakładają też m.in. możliwość głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez Polaków mieszkających w innych krajach UE, regulują też procedury ewentualnego wystąpienia Polski z UE. Projekt zawiera ponadto zasady przyjmowania polskiego stanowiska prezentowanego później na forum UE. Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że proponuje przepisy, które będą uwzględniały nasze członkostwo w UE, jak i zaakceptowanie przez Polskę wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego. "Są to przepisy, które mają z jednej strony potwierdzić nasze członkostwo w UE i odbić to w pełni w konstytucji, ale również przepisy, które mają ułatwić implementację Traktatu Lizbońskiego w praktyce funkcjonowania" - powiedział Bronisław Komorowski podczas piątkowej konferencji prasowej.