Dariusz P. z zawodu biegły rewident zwrócił się 28 sierpnia 2013 r. do ministra finansów o informację dotyczącą zakresu kompetencji i regulaminu pracy pracowników Biura Komisji Nadzoru Audytowego w Ministerstwie Finansów.
Departament Rachunkowości odpowiedział, że według kodeksu pracy określenie zakresu obowiązków i uprawnień pracowników nie jest konieczne. I Biuro Komisji Nadzoru nie ma takich zakresów, a także nie posiada regulaminu pracy. MF nie ma też opracowanego zakresu opisu stanowisk, co więcej nie są one informacją publiczną.
Wobec takiej reakcji resortu Dariusz P. 8 listopada 2013 r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność organu. W odpowiedzi na skargę ministerstwo stwierdziło, że opisy stanowisk pracy nie są jawne, gdyż dotyczą stosunku pracownik-pracodawca. Przy czym opis stanowisk określa zakres czynności pracownika, co nie jest informacją publiczną. Zaznaczono też, że biuro zajmuje się obsługą administracyjną Komisji Nadzoru Audytowego.
WSA w wyroku z 4 marca br. nakazał udostępnić skarżącemu informacje, które posiada w zakresie czynności pracowników biura. Sędzia Anna Mierzejewska podkreśliła, że bezczynność ministerstwa miała miejsce, lecz nie była rażąca. Co do wyjaśnień Ministerstwa Finansów, to były one niejasne. Raz resort mówi, że nie ma zakresu czynności pracowniczych, innym razem - twierdzi, że opisy stanowisk są, ale nie można ich udostępnić gdyż nie stanowią informacji publicznej. Sąd jednak tego poglądu nie podzielił. Opis stanowisk (zakres czynności) pracowników niższego szczebla - istotnie nie są informacją publiczną, ale pracownicy funkcyjni już tajemnicą nie są objęci i zakres ich czynności - to informacja publiczna.
W sumie - udzielono niejasnej informacji i teraz MF powinno określić, którzy pracownicy należą do grupy osób wykonujących czynności pomocnicze, a którzy - należą do wyższego szczebla.

Sygnatura akt II SAB/Wa 695/13, wyrok WSA z 4 marca 2014 r.