Wiesława R. mieszkanka jednej z kamieniec sąsiadujących z ul. Nowy Świat w Warszawie złożyła w maju 2014 r. wniosek w miejskim ratuszu o udostępnienie informacji publicznej. Wnioskodawczyni chciała wiedzieć, kto jest właścicielem 22 lokali, które handlują alkoholem w pobliskich pawilonach. A także pytała, czy osoby sprzedające alkohol mają tytuł prawny do lokali, jeśli tak to żądała ich udostępnienia.
Sprawa ta jest odpryskiem szerzej zakrojonej batalii mieszkańców Nowego Światu i okolic skierowanej przeciwko właścicielom tamtejszych knajpek. Mieszkańcy w innych postępowaniach chcieli spowodować odebranie koncesji tym przedsiebiorcom.
Urząd miasta odmówił, gdyż uznał, że dane zawarte we wniosku nie należą do kategorii informacji publicznej.
Wobec tego Wiesława R. skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Adinistracyjnego, powołując się na błędną interpretację art. 1 ust.1 i art.3 ust.1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z tymi przepisami prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do jej uzyskania, w tym danych przetworzonych w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.
Skarżąca dodała, iż organ zasłania się troską o interes osób sprzedających alkohol. Jednak organ może anonimizować ich dane osobowe. Dodała też, że prawdopodobnie miasto ukrywa podstawę prawną swoich decyzji o przyznaniu koncesji dla sprzedawców, gdyż działa niezgodnie z prawem, a zwłaszcza sprzecznie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
WSA w wyroku z 1 czerwca br. zobowiązał prezydenta Warszawy do udzielenia Wiesławie R. Żądanych informacji w terminie 14 dni.
Zdaniem sądu urząd miasta i prezydent to podmioty uprawnione do informowania, a umowy, o które chodzi są informacją publiczną i wiążą się z działalnością organu.
- Tu chodziło o wydanie konkretnych dokumentów, a nie całych akt - podkreślił sędzia Janusz Waławski. - Prezydent powinien załatwić wniosek w trybie ustawy o dostępie do infromacji publicznej - dodał sędzia.
Sygnatura akt II SAB/Wa 507/15, wyrok z 1 czerwca 2015 r.
Rok wydania: 2014
Jakub Kabza
Koncesje i zezwolenia. Analiza ekonomiczna