Rada powiatu garwolińskiego utworzyła w lutym 2016 r. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem i nadała mu statut. W marcu wojewoda mazowiecki unieważnił paragraf 6 ust. 2 uchwały w tej sprawie, twierdząc, że jest sprzeczny z ustawą o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej. W uchylonym paragrafie zapisano, że Centrum może prowadzić działalność gospodarczą, inną niż działalność kulturalna. Tymczasem w art. 13 wspomnianej ustawy mówi, że instytucje kultury działają na podstawie aktu o ich utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora. Statut zawiera: m.in. "postanowienia dotyczące prowadzenia działalności innej niż kulturalna, jeżeli instytucja zamierza działalność taką prowadzić."
Zdaniem wojewody uchwalony statut Centrum zawiera określenie zbyt ogólne i nieprecyzyjne.
Powiat garwoliński zaskarżył rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak wyjaśniał przedstawiciel skarżącego - akty prawa miejscowego nie muszą ściśle wypełniać dyrektyw ustawy. Statut Centrum określa zakres podstawowej działalności kulturalnej. Organizator ma prawo zakreślić szeroko formy aktywności. Nie ma błędu w zapisie, że Centrum prowadzi działalność gospodarczą na podstawie innych przepisów, zwłaszcza, że instytucja ta dopiero tworzy się i nie ma dużego doświadczenia.
WSA w Warszawie 7 września br. oddalił skargę powiatu garwolińskiego. Sąd podzielił stanowisko wojewody, że ustęp 6 art. 13 ustawy o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej wskazuje, iż statut takiej placówki nie może zawierać postanowień blankietowych, ogólnych i nie pozwalających na stwierdzenie, jaki na prawdę jest zakres aktywności tej instytucji. Brak konkretnego określenia, czym byłaby inna działalność narusza ustawę.
Wyrok nie jest prawomocny.
Sygnatura akt II SA/Wa 750/16, wyrok z 7 września 2016 r.
WSA: statut placówki kulturalnej musi być precyzyjny
Statut instytucji kultury nie może zawierać postanowień blankietowych, ogólnych i nie pozwalających na stwierdzenie, jaki na prawdę jest zakres aktywności tej placówki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, przyznając rację wojewodzie mazowieckiemu.