Małżeństwo wystąpiło do spółki zajmującej się dystrybucją gazu, o udostępnienie informacji publicznej poprzez przesłanie kopii wszelkich dokumentów, stanowiących podstawę budowy i lokalizacji infrastruktury gazowej usytuowanej na ich nieruchomości. W związku z brakiem reakcji ze strony spółki gazowej, wnioskodawcy domagali się stwierdzenia jej bezczynności oraz zobowiązania spółki do udzielania żądanej informacji publicznej w żądanym zakresie.
W uzasadnieniu wskazali, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. nr 112 poz. 1198 ze zm.), zobowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie
konkurencji i konsumentów. Zatem podmiotem wykonującym zadania publiczne i zobowiązanym w związku z tym do udzielania informacji publicznej jest przedsiębiorstwo gazowe.
W odpowiedzi spółka uznała, iż żądana informacja miała służyć wnioskodawcy w jego indywidualnych sprawach, tym samym żądana informacja nie stanowi informacji o sprawach publicznych.
Zdaniem WSA jeśli spółka jest w posiadaniu dokumentów, o udostępnienie których wnioskowali skarżący, stanowiących podstawę prawną lokalizacji i budowy infrastruktury gazowej na ich działkach to dokumentacja taka ma charakter informacji publicznej. Dokumentacja związana z procesami inwestycyjnymi (w tym decyzje administracyjne, operaty szacunkowe i inne dokumenty) są dokumentami, do których dostęp gwarantuje ustawa o dostępie do informacji publicznej jeżeli znajdują się one w posiadaniu organu, do którego kierowany jest wniosek o taką informację – podkreślił WSA. A zatem, o ile spółka jest w posiadaniu wnioskowanych dokumentów - powinna zakończyć wszczęte wnioskiem postępowanie w sposób przewidziany prawem, tj. udzielić informacji publicznej albo wydać decyzję o jej odmowie w sytuacji gdyby zaistniały przesłanki do wydania takiego wyroku.

Wyrok WSA w Krakowie z 6 listopada 2013 r., sygn. akt II SAB/Kr 214/13, nieprawomocny