Stowarzyszenie Obywatelskie Posesjonatów "Milanówek 1901" we wrześniu 2012 r. złożyło wniosek do burmistrza Milanówka o udostępnienie m.in. informacji - ile pieniędzy urząd miasta przeznaczył w latach 2008-2012 na podwyżki dla pracowników.

Odmowa dwa razy

Burmistrz odpowiedział, że nie może takich danych przekazać, gdyż wymagałoby to pracochłonnego przetworzenia informacji, a skarżący nie wykazali ważnego interesu publicznego. 
Stowarzyszenie złożyło skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale bezskutecznie.
Wobec tego Stowarzyszenie odwołało się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA 18 kwietnia 2013 roku po raz pierwszy rozpoznając sprawę uchylił decyzje SKO i burmistrza oraz dał mu wytyczne. Sąd powiedział, że należy uzasadnić, dlaczego żądane informacje trzeba przetworzyć. Mimo tych wskazówek, burmistrz wydał ponownie decyzję negatywną. I znów SKO poparł to stanowisko i 11 marca 2014 r. sprawa wróciła na wokandę WSA.

Podwyżki bez rozbicia na osoby
W swoim wyroku WSA ponownie uchylił dwie decyzje. Sąd podkreślił, że naruszono przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej (art.3 ust.3 pkt.3).  Żądane dane nie wymagają przetworzenia, to są informacje proste - zaznaczyła sędzia Anna Mierzejewska. - Chodzi o łączną kwotę przeznaczoną na podwyżki dla urzędników w konkretnych latach budżetowych. Skarżące stowarzyszenie nie żąda składników i liczby osób nimi objętych.
Według dotychczasowego orzecznictwa w sytuacji, gdy podmiot zobowiązany do udzielenia informacji publicznej nie dysponuje na dzień złożenia wniosku gotową informacją, a jej udostępnienie wymaga podjęcia dodatkowych czynności polegających na sięgnięciu np. do dokumentacji źródłowej, wtedy wytworzenie dokumentu żądanej treści wskazywać będzie na proces jej przetworzenia. Wówczas żądana informacja będzie miała charakter informacji przetworzonej, tj. takiej, która co do zasady wymaga dokonania stosownych analiz, obliczeń, zestawień statystycznych połączonych z zaangażowaniem w ich pozyskanie określonych środków osobowych i finansowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej uzyskanie tego typu informacji możliwe jest w zakresie, w jakim jest to szczególnie uzasadnione ze względu na interes publiczny.

Podwyżki dla straży miejskiej
Stowarzyszenie Obywatelskie Posesjonatów "Milanówek 1901" pytało też burmistrza miasta o podwyżkach dla straży miejskiej. Reakcja burmistrza i SKO była identyczna jak w pierwszej sprawie. Wreszcie WSA po raz drugi 11 marca orzekł, że dane trzeba udostępnić stowarzyszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt II SA/Wa 2168/13, II SA/Wa 2169/13, wyroki z 11 marca 2014 r.