We wrześniu 2013 r. Ch. spółka z o.o. z Bydgoszczy wystąpiła do Poczty Polskiej z wnioskiem o podanie danych spółki, która wygrała przetarg na maszyny rolujące. Poczta odmówiła twierdząc, że żądanie nie dotyczy udzielenia informacji publicznej. Spółka z Bydgoszczy wezwała Pocztę do usunięcia naruszenia prawa i odpowiedzi, lecz bez skutku.
Wobec tego spółka Ch. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność, powołując się na art. 61 ust. 1 Konstytucji, który mówi, że "obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa."
Ponadto skarżąca spółka uważa, że w tym wypadku powinno się stosować art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, czyli zasadę, że każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną. A Poczta Polska jest spółką, której 100 proc. udziały ma skarb państwa.
Przedstawiciel Poczty Polskiej obecny na rozprawie dowodził, że negocjacje z firmami były niejawne, a żądana informacja jest tajemnicą przedsiębiorstwa.
WSA nie zgodził się z tym stanowiskiem i w wyroku z 16 czerwca br. nakazał Poczcie w ciągu 14 dni odpowiedzieć na zadane pytanie.  Nie stwierdził jednak rażącej przewlekłości.
W opinii sądu poczta jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznej.
- Udostępnienie kserokopii umowy na zamówienie odrębne, pokrywane ze środków publicznych należy do obowiązków Poczty Polskiej, która dysponuje środkami publicznymi i realizuje zadania z tej sfery -  mówił sędzia sprawozdawca Janusz Waławski.

Sygnatura akt II SAB/Wa 213/14, wyrok z 16 maja 2014 r.     .