Wnioskodawca Marek P. złożył wniosek do PKP Intercity Sp. Akcyjnej o udostępnienie kopii dwóch umów z 2013 r. podpisanych z Ministerstwem Transportu i Budownictwa. Chodziło o umowy przewozu pasażerskiego w komunikacji międzynarodowej i międzywojewódzkiej dotowane przez skarb państwa.

Tajemnica spółki
W odpowiedzi na wniosek spółka wyjaśniła, że jako podmiot prawa handlowego podlega ograniczeniom wynikającym z dotrzymania tajemnicy przedsiębiorcy (art.5 ust.2 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Według tego przepisu prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorstwa.  Natomiast przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności (art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji).
Ponadto spółka podjęła działania dla zachowania poufności poprzez stworzenie wykazu tajemnic. Należą do nich m.in. założenia strategii marketingowej spółki, zapełnienia pociągów, rentowność, premie, dane wynikające z bieżącej działalności.
W odmowie spółka podkreślała, że przejecie tych informacji przez konkurencję byłby niebezpieczne dla interesów gospodarczych spółki.  Choćby dlatego, że zawierają plany finansowe i częstotliwość ruchu pociągów.
Dodać należy, że część z tych umów udostępniła wnioskodawcy, lecz bez załączników.

WSA przyznaje rację PKP
Wnioskodawca skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jego zdaniem nadanie kluazul poufności umowom finansowanym ze środków publicznych jest sprzeczne z ustawa o finansach publicznych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjął argumenty PKP Intercity i oddalił skargę wnioskodawcy.
 Zdaniem sądu mimo, że art. 61 Konstytucji daje obywatelom szerokie prawo dostępu do informacji publicznej, to nie jest ono bezwzględnie obowiązujące. Ograniczenia znajdują się w powołanych ustawach, a zwłaszcza w regulacjach chroniących tajemnice przedsiębiorstwa. PKP Intercity podjęła działania w celu zachowania poufności swoich danych strategicznych, aby ograniczyć dostęp szerokich kręgów podmiotów. PKP Intercity realizuje zadania publiczne i jest spółką prawa handlowego, podlegającą prawom konkurencji - przyznała sędzia Anna Mierzejewska. - Jednak żądane informacje mogłyby stać się cenną wartością gospodarczą wykorzystaną w celach nieuczciwej gry rynkowej przez inne podmioty, dlatego nastąpiła odmowa  - dodała.

Sygnatura akt II SA/Wa 1107/14, wyrok z 6 września 2014 r.