Mieszkaniec Otwocka - Dariusz K. zwrócił się do prezydenta tego miasta o podanie nazwiska autora artykułu prasowego przekazanego przez Urząd Miasta do lokalnego pisma " Linia Otwocka". Artykuł ten nosił tytuł " Jaki prawnik, taka skarga" i był swego rodzaju polemiką z innym tekstem w sprawie opłat żłobkowych. Autor jednak nie podpisał się imieniem i nazwiskiem. Prezydent odmówił udzielenia informacji uznając, że ujawnienie autorstwa publikacji nie jest informacją publiczną.

WSA zobowiązuje prezydenta
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zobowiązał prezydenta Otwocka do rozpatrzenia wniosku Dariusza K. z 27 grudnia 2012 roku w terminie 14 dni od daty otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami postępowania. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że sam fakt, że działalność danej osoby, w tym wypadku pracownika podmiotu obowiązanego, nie wyklucza uznania, że osoba ta jest osobą pełniącą funkcję publiczną lub ma związek z pełnieniem tej funkcji. Co więcej - artykuł zaś może być informacją publiczną wyłącznie wówczas, jeśli stanowić będzie dokument urzędowy. Sąd jednak nie uzasadnił, czy i dlaczego treść artykułu miałaby stanowić dokument urzędowy. Z tym poglądem nie zgodził się prezydent Otwocka i złożył skargę kasacyjną do NSA.

NSA: uzasadnienie jest niezrozumiałe
NSA w wyroku z 10 stycznia 2014 r., stwierdził, że skarga kasacyjna ma usprawiedliwione podstawy i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Dlatego, że uzasadnienie zaskarżonego wyroku nie zawiera wszystkich elementów przyjętego przez sąd i instancji stanu faktycznego rozpoznawanej sprawy. WSA nie wyjaśnił bowiem, jaki charakter ma przekazany redakcji "Linii Otwockiej". Tym samym przyjęcie oceny, że jest to dokument, którego organ użył "do realizacji zadań wynikających z przepisów prawa", a co za tym idzie, że jest to informacja publiczna było co najmniej przedwczesne. Nie każdy bowiem materiał wytworzony przez pracownika aparatu administracyjnego i przekazany prasie jest informacją publiczną w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

WSA zmienia ocenę
Wojewódzki Sąd Administracyjny 25 maja br. zmienił swą ocenę, czym jest napisany przez urzędnika artykuł do pisma lokalnego. Sąd stwierdził, że dokument przekazany redakcji nie jest informacją publiczną. Materiał opublikowany w prasie był oparty na dokumencie urzędowym i publicznym. Treść materiału miała jednak charakter prasowy, a nie publiczny. A zatem skarga na bezczynność Prezydenta Otwocka została oddalona.

Sygnatura akt: wyrok NSA z 10 stycznia 2014 r., I OSK 2059/13, wyrok WSA z 26 maja 2014 r. II SAB/Wa 195/14