W procesie cywilnym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, który jako powód występował Jarosław J. zabrakło danych pozwanej Ewy P. Sąd zwrócił się więc do powoda o podanie miejsca zamieszkania i PESEL pozwanej, gdyż znane było tylko jej imię, nazwisko i zawód.

Odmowa ministra
Jarosław J. zwrócił się zatem  29 sierpnia 2015 r. do ministra spraw wewnętrznych o udostępnienie numeru PESEL pozwanej. Ten wydał decyzję odmowną powołując się na art. 46 ust. 2 pkt. 1 ustawy o ewidencji ludności. Według tego przepisu dane z rejestru PESEL,  mogą być udostępnione osobom i jednostkom organizacyjnym, jeżeli wykażą w tym interes prawny. Ponadto minister nie może zajmować się i nie ma obowiązku wyszukiwania osób znajdujących się w rejestrach i ewidencjach.
Zdaniem ministra wnioskodawca nie wykazał interesu prawnego. W tej sytuacji Jarosław J. zaskarżył decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sąd oddalił skargę wnioskodawcy
Zdaniem pełnomocnika wnioskodawcy skarżący posiadałby interes prawny, gdyby mógł sprecyzować dane osoby, której poszukiwał.
Pracownik MSWiA w czasie rozprawy przed sądem odpowiedział, że Konstytucja RP nakazuje ochronę danych osobowych i prywatności. 
WSA w Warszawie podzielił stanowisko ministra i skargę oddalił. Zdaniem sądu wnioskodawca powinien zindywiduwalizować dane pozwanej. Zawód oraz imię i nazwisko, to dane szczątkowe i trudno ustalić inne dane, a tym bardziej - interes prawny. 

Wyrok nie jest prawomocny i podlega zaskarżeniu do NSA.


Sygnatura akt IV SA/Wa 3710/15, wyrok z 6 listopada 2017 r.