Sędzia Andrzej Kołodziej uzasadniając wyrok stwierdził, że charakter żądanej przez fundację e-Państwo informacji został w orzecznictwie przesądzony ( na podstawie art.16 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Odpowiedź na pytanie: kiedy,  w jakim trybie i w jakiej cenie oprogramowanie Wydawnictwa kupił SN jest informacją publiczną.
Sędzia zwrócił uwagę, że art.71  ustawy o rachunkowości, który nakazuje chronić księgi rachunkowe, dowody księgowe, dokumenty inwentaryzacyjne i sprawozdania finansowe, przed nieupoważnionym rozpowszechnianiem, nie wprowadza tajemnicy ustawowo chronionej.
Ustawa o rachunkowości została przywołana, z tej racji, że SN uznał, iż nie może udostępnić fundacji faktur i dowodów księgowych z dokonanej transakcji. 
Sędzia dodał też, że powoływanie się przez I prezesa na art.5 ust.1 ustawy o dostępie do informacji publicznej nie jest zasadne. Przepis stanowi, iż „  prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.”
Radca prawny reprezentująca I prezesa SN Małgorzata Wrzołek- Romańczuk powołała się na postanowienie NSA z 27 kwietnia 2012 r. , które oddaliło wniosek I prezesa Sądu Najwyższego o wstrzymanie wykonania pkt 2 sentencji zaskarżonego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 stycznia 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 2257/11.
 W tej sprawie wnioskodawcą była Fundacja e-Państwo. na postanowienie I Prezesa Sądu Najwyższego z sierpnia 2011 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania. Radca prawny podkreśla na rozprawie 23 maja br., że NSA stwierdził, że odmowa udzielenia informacji tylko w sytuacji wskazanej w ustawie – tak stanowi art.61 ust.1 Konstytucji.
W omawianej sytuacji wskazano przepisy szczególne, jakimi jest ustawa o rachunkowości, a w szczególności art.10 i art.71.

Sygnatura akt II SA/Wa 612/13 z 23 maja 2013 r.