Dariusz P. złożył skargę do WSA na odmowę udostępnienia informacji przez dyrektora Centrum Usług Wspólnych ( jednostkę pomocniczą Kancelarii Premiera RM) w sprawie odmowy podania, które osoby zatrudnione w tym centrum otrzymały lokale służbowe przy ul. Grzesiuka w Warszawie.  Ponadto skarżący chciał udostępnienia kopii ksiąg rachunkowych Centrum.

Powodem odmowy było uznanie dyrektora tego organu było oświadczenie, że żądane informacje nie mają charakteru publicznego. A księgi rachunkowe przedstawiają majątek i są chronione ustawą o rachunkowości ( art.10), ich ujawnienie wymagają więc zgody kierownika jednostki. A tej zgody nie udzielono. .

Pełnomocnik organu dodał, że Centrum Usług Wspólnych wypełnia zadania zlecone w pełni odpłatnie na podstawie statutu, a nie ustawy. A zatem ustawa o dostępie do informacji publicznej nie dotyczy tej jednostki pomocniczej. Co więcej – mamy do czynienia z korespondencją prywatną prowadzoną między pracownikami a pracodawcą, która nie może być ujawniona.

WSA w Warszawie w wyroku z 4 października br. oddalił skargę Dariusza P. , ale podkreślił, że Centrum Usług Wspólnych należy do podmiotów, które muszą udzielać informacji publicznych.

Taki też wyrok zapadł nieco wcześniej wydany przez inny skład tego sądu ( sygnatura II SAB/Wa 195/13). Niemożność ujawnienia danych osób, które otrzymały lokale służbowe wynika jednak nie z ustawy o dostępie do informacji publicznej a ze stosunku pracy. Przydzielenie lokali jest sprawą pracowniczą, więc pracodawca ma obowiązek chronić dokumenty należące do tej sfery – wyjaśnił sędzia Sławomir Antoniuk. - Zgoda lub przyznanie lokalu mieszkalnego zaznaczona jest na wniosku pracownika i dlatego nie można było zobowiązać organu do udostępnienia tych nazwisk.

Podobnie dokumenty księgowe – są informacją publiczną tej jednostki, ale ich udostępnienie wymaga zgody kierownika. Dariusz P. był o tym poinformowany, a zatem nie zaszła zwłoka w tej sprawie – dodał sędzia. 

Sygnatura akt II SAB/Wa 322/12