Jedna z matek ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Warszawie - Katarzyna S. zwróciła się do dyrektora szkoły o udostępnienie wszystkich uchwał prezydium rady rodziców z lat 2009-2014.
Wniosek został złożony elektronicznie w trybie dostępu do informacji publicznej ( art. 13 ust. 2 i art. 16 ustawy o dostępie do informacji publicznej).  Zgodnie z tymi przepisami jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, podmiot obowiązany do udostępnienia powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie.
Dyrektor szkoły odmówił przekazania tych uchwał w wysłanym do Katarzyny S. piśmie, twierdząc, że jedynym dysponentem tych dokumentów jest niezależny organ czyli prezydium rady rodziców. Wobec tego wnioskodawczyni może bezpośrednio zwrócić się do rady o przekazanie akt, gdyż sam ich nie posiada.
W dalszym ciągu korespondencji dyrektor szkoły wezwał radę do przekazania uchwał. Rada odpowiedziała 30 października 2014 r. odmownie.
W tej sytuacji Katarzyna S. wystąpiła ze skargą na dyrektora szkoły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Twierdziła, że Europejska Karta Praw Rodziców przewiduje wpływ rodziców na politykę oświatową szkół. Organ czyli dyrektor od września 2014 r. uchyla się od udostępnia uchwał, które jednak powinien mieć, gdyż wysyła je do kuratorium. Ponadto dyrektor uczestniczył w tworzeniu programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły.
W odpowiedzi dyrektor wskazał m.in., że część żądanych dokumentów znajduje się na stronach internetowych placówki. Co więcej - dyrektor nie jest organem władzy publicznej i dokumentacja szkolna nie jest archiwizowana.
WSA w wyroku z 1 czerwca br. oddalił skargę. Według sądu żądana informacja jest informacją publiczną, jednak dyrektor szkoły miał rację odmawiając przekazania uchwał prezydium rady rodziców, gdyż nie był w ich posiadaniu.
Przy tym dyrektor uwiarygodnił, iż uchwały są przechowywane przez prezydium rady rodziców ( art.53 ustawy o systemie oświaty).
Sędzia sprawozdawca dodał, że rady rodziców nie są organem szkoły lecz niezależnym podmiotem społecznym, nie podlegającym dyrektorowi. Słowem - dyrektor szkoły nie ma żadnej władzy nad radami rodziców.
Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt II SAB/Wa 296/15, wyrok z 1 czerwca 2015 r.

 

 

Rok wydania: 2014

 
Szkoło, jaka jesteś?