Śledztwo w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, będących najwyższymi przedstawicielami władz polskich w związku z działalnością tajnego ośrodka CIA na terenie Polski toczy się od dwóch lat. Al-Nashiri jest pierwszą ofiarą prowadzonego przez Stany Zjednoczone programu wojny przeciwko terrorystom, która dochodzi swoich praw w Polsce. Jego pełnomocnik, adwokat Mikołaj Pietrzak domaga się ukarania winnych przetrzymywania i torturowania Saudyjczyka.

"Złożyliśmy już liczne wnioski dowodowe i przygotowujemy kolejne. Oczekujemy, że śledztwo zakończy się pociągnięciem do odpowiedzialności karnej zarówno tych, którzy torturowali mojego klienta, jak i tych, którzy ten stan rzeczy tolerowali" - mówi Mikołaj Pietrzak.

Po przylocie do Warszawy Stephen C. Reyes złożył wizytę w warszawskiej prokuraturze, a także spotkał się z mecenasem Pietrzakiem. Od 2008 roku komandor jest wojskowym obrońcą Al Nashiriego, podejrzewanego o udział w ataku na okręt USS Cole w Jemenie. Saudyjczyk - mimo iż wycofano postawione mu zarzuty - jest nadal przetrzymywany w amerykańskiej bazie Gauntanamo na Kubie.