Kandydaturę 39-letniego Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego zgłosiła Platforma Obywatelska. Kandydatura 64-letniego prof. Dariusza Góreckiego zgłoszona przez klub Prawo i Sprawiedliwość została wycofana.

Wojciech Rafał Wiewiórowski – urodził się 13 czerwca 1971 r. w Łęczycy.
W 1995 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Tam też uzyskał w 2000 r. stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: ”Sądowa interpretacja zasady podziału władzy i rola ustrojowa sądów w Stanach Zjednoczonych Ameryki”.
W latach studenckich był sekretarzem Parlamentu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, w którym pełnił funkcję wiceprezesa ds. działalności naukowej (1992-94), sekretarza generalnego zarządu krajowego (1994-95) oraz dyrektora ds. komputeryzacji w Zarządzie Międzynarodowym (1995-97). W latach 2000-2001 był prezesem stowarzyszenia alumnów ELSA (ELSA Lawyers’ Society). Jest również absolwentem Szkoły Prawa Angielskiego i Europejskiego organizowanej w Polsce przez Uniwersytet w Cambridge, Szkoły Letniej Prawa Międzynarodowego organizowanej przez Catholic University of America i Uniwersytet Jagielloński oraz Singapore Co-operation Programme. eGovernment – Journey Towards Public Sector Excellance. Jest finalistą Central and Eastern European Moot Court Competition organizowanego przez Uniwersytet w Cambridge w 1998 r.
W latach 1996-2004 współpracował z wydawnictwami prawniczymi, w tym z Wydawnictwem Prawniczym Lex, i był współautorem systemów informacyjno-wyszukiwawczych z zakresu prawa. Wykładał także prawo europejskie i konstytucyjne w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji oraz na Politechnice Gdańskiej. Obecnie jest adiunktem i kierownikiem Pracowni Informatyki Prawniczej na macierzystym Wydziale na Uniwersytecie Gdańskim.
Zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami polskiego i europejskiego prawa nowych technologii, przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji, informatyzacją administracji publicznej, zagadnieniami rozwoju systemów informacji prawnej, ochrony danych osobowych, podpisu elektronicznego oraz zastosowaniem sieci semantycznej i ontologii prawniczych w porządkowaniu informacji prawnej. Jest autorem prac z tego zakresu oraz podręcznika „Informatyka prawnicza. Technologia informacyjna dla prawników i dla administracji publicznej”. Wygłosił kilkadziesiąt wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych poświęconych zagadnieniom prawa nowych technologii i zarządzania informacją.
W latach 2006-2008 pełnił funkcję doradcy ds. informatyzacji w gabinecie politycznym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku 2008 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Informatyzacji w MSWiA, a z racji jego sprawowania został również sekretarzem Komitetu Rady Ministrów do spraw Informatyzacji i Łączności. Od stycznia 2010 r. reprezentuje Polskę w Komitecie ds. rozwiązań interoperacyjnych dla europejskich administracji publicznych przy Komisji Europejskiej (Komitet ISA). W latach 2006-2008 sprawował również funkcję współprzewodniczącego Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 2010 r. został powołany do składu Rady Archiwalnej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wpisany jest na listę mediatorów Sądu Polubownego do spraw Domen Internetowych. Jest członkiem rady programowej czasopism „Czas Informacji – Prawo nowych technologii. Informacja w administracji i gospodarce” oraz „Kwartalnika Naukowego Prawo Mediów Elektronicznych”. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego.

 Więcej >>> Nowy GIODO i wyzwania XXI wieku