Zgodnie z dominującym stanowiskiem nie jest to dopuszczalne i zbyt wczesny wniosek nie jest skuteczny. Taki pogląd przyjął SN w postanowieniu z dnia 10 lutego 2017 r., V CZ 3/17. W orzecznictwie pojawia się jednak również pogląd odmienny, który dopuszcza możliwość złożenia wcześniej wniosku o uzasadnienie orzeczenia niż dojdzie do publikacji, o ile jest to w tym samym dniu. Został on poddany krytyce przez SN.

Zachęcamy do zapoznania się z dostępną w programie LEX glosą aprobującą do postanowienia SN, V CZ 3/17. W przekonaniu autorki glosy, strona nie może złożyć skutecznego wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia przed faktycznym momentem jego ogłoszenia, nawet gdyby wniosek został złożony w dniu publikacji wyroku lub postanowienia. W glosie przytacza szereg argumentów na poparcie poglądu, który przedstawił w komentowanym postanowieniu sąd apelacyjny i który zaaprobował Sąd Najwyższy, rozpoznając wniesione zażalenie.
Istniejące poglądy w orzecznictwie w kontekście wskazanego zagadnienia przedstawione zostały kompleksowo w linii orzeczniczej dostępnej w programie LEX: "Otwarcie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia".

Glosa dostępna jest pod tym linkiem* ->
Linia orzecznicza dostępna jest pod tym linkiem* ->
Omówienie dostępne jest pod tym linkiem* ->

* Linki w tekście artykułu odsyłają bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.

Analiza orzecznictwa oraz inne publikacje omawiające zagadnienia wzbudzające wątpliwości interpretacyjne znajdują się w Systemie LEX.
LEX Linie Orzecznicze to baza autorskich opracowań stanowiących pogłębioną analizę orzecznictwa. Linie orzecznicze to aktualizowane dokumenty, których zadaniem jest prezentacja, w usystematyzowany sposób, istniejących (najczęściej różnych) poglądów interpretacyjnych organów orzeczniczych (organów administracji oraz sądów) w kontekście określonego zagadnienia prawnego.
Więcej: www.produkty.lex.pl/linie-orzecznicze >>