LEX EXPERT AI  Jedyny czat AI bazujący na zasobach LEX
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Większy wpływ ministrów na powoływanie dyrektorów instytutów

Minister nadzorujący państwowe instytuty badawcze będzie powoływał dyrektora instytutu spośród kandydatów przedstawionych przez komisję konkursową - taką zasadę wprowadziła obowiązująca od soboty nowelizacja ustawy.

Nowelizacja ustawy o instytutach badawczych, która weszła w życie 6 sierpnia 2016 r. reguluje procedury powoływania i odwoływania dyrektorów państwowych instytutów badawczych oraz skład ich rad naukowych, w tym sposób powoływania przewodniczącego rady i jego zastępców. Zgodnie z nowelizacją minister nadzorujący państwowe instytuty badawcze będzie powoływał dyrektora instytutu spośród kandydatów przedstawionych przez komisję konkursową. Minister będzie miał też prawo niepowołania dyrektora w przypadku m.in., gdy żaden z kandydatów nie da gwarancji prawidłowej realizacji zadań instytutu. Ponadto nowelizacja przewiduje m.in., że minister nadzorujący będzie powoływał (na wniosek dyrektora) i odwoływał zastępców dyrektora państwowego instytutu badawczego.

W przypadku rady naukowej państwowego instytutu badawczego nowelizacja określa, że będzie się ona składać w liczbie określonej w statucie instytutu z pracowników instytutu w liczbie stanowiącej co najmniej 50 proc. składu rady i osób powołanych przez ministra nadzorującego – także w liczbie co najmniej 50 proc. Równocześnie w nowelizacji zapisano, że przewodniczący rady naukowej państwowego instytutu badawczego będzie wybierany tylko spośród członków rady naukowej powołanej przez ministra nadzorującego.

Sejm uchwalił ustawę 22 czerwca 2016 r., a prezydent podpisał ją 11 lipca br.

Polecamy książki prawnicze