Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji społecznych założenia do projektu nowelizacji ustawy z dnia 13 lipca 2006r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz innych ustaw.
Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia zawarte w projekcie propozycje. - Za istotne z punktu widzenia precyzyjności zapisów ustawy, jak również sytuacji prawnej pracowników uznać należy proponowane zmiany w zakresie ogłoszenia upadłości podmiotu polskiego, znajdującego się na terenie RP, którego upadłość została ogłoszona przez sąd państwa członkowskiego UE (zagraniczny), nowelizacja przepisów w tym zakresie pozwoli uregulować wypłaty świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku, gdy sąd zagraniczny ogłosi upadłość grupy kapitałowej w której skład wchodzi przedsiębiorca posiadający siedzibę w Polsce - można przeczytać w opublikowanej opinii. Zdaniem autorów, na poparcie zasługuje również zaproponowane w założeniach nowelizacji rozwiązanie związane z doprecyzowaniem przepisów regulujących warunki składania zbiorczych wykazów przez pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy.
- Naszym zdaniem za słuszna uznać należy propozycję wprowadzenia art. 23a, którego przepisy umożliwią FGŚP przystąpienie do układu w toku postępowania upadłościowego zgodnie z art. 273 ust. 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, z zastrzeżeniem, że jego należność z tytułu wypłaconych świadczeń pracowniczych wraz z naliczonymi odsetkami ustawowymi nie zostanie obniżona w tym postępowaniu układowym. Jeśli FGŚP przystąpi do układu będzie mógł określić warunki zwrotu wypłaconych świadczeń, polegające w szczególności na wyrażeniu zgody na spłatę należności w ratach lub na spłatę należności w ratach z jednoczesnym zawieszeniem na czas zwrotu naliczania odsetek, o ile będzie to prowadzić do zwrotu wierzytelności w całości - czytamy w opracowaniu.
Krajowa Izba Gospodarcza popiera również zakres zmian zaproponowanych  w projekcie założeń dotyczących dodania pkt. 8a w art. 96 ust. 1 w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który będzie podstawą do zwolnienia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w sprawach wynikających z przejścia na FGŚP roszczeń wobec pracodawcy lub masy upadłości o zwrot wypłaconych świadczeń, z obowiązku uiszczania kosztów i opłat sądowych.