Ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 206, poz. 1591, który ukazał się z datą 7 grudnia 2009 r.) weszła w życie 22 grudnia 2009 r.
Ustawa zapewnić ma uwzględnienie przez system zamówień publicznych wyzwań związanych z aktualną sytuacją gospodarczą, zwłaszcza poprzez uregulowania dotyczące zwiększenia płynności finansowej wykonawców w wyniku wcześniejszego zwalniania wadiów, zniesienia konieczności zabezpieczania należytego wykonania umowy w okresie gwarancji, zapewnienia dopuszczalności zaliczkowania przez zamawiających realizacji zamówień publicznych oraz dopuszczenia możliwości uwzględnienia przy opisie przedmiotu zamówienia względów społecznych dotyczących zatrudnienia osób bezrobotnych, młodocianych w celu przygotowania zawodowego i niepełnosprawnych.
Nowelizacja  rozszerzyła katalog przestępstw, za które nie mogą być karani wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego.  Wykonawcy będą musieli wykazywać, że nie byli karani również za przestępstwa przeciwko środowisku. Aby to potwierdzić, będą musieli tak jak dotychczas wystąpić o zaświadczenie do Krajowego Rejestru Karnego, które pozostaje ważne przez pół roku. Wykonawcy, którzy już wcześniej uzyskali zaświadczenie o niekaralności, zawężone do przestępstw wymienionych poprzednio w ustawie Prawo zamówień publicznych, będą zmuszeni do wystąpienia o nowe zaświadczenie, uwzględniające czyny przeciwko środowisku. Zaświadczenia z KRK nie można bedzie uzupełnić w toku postępowania, wobec czego wykonawca, który złoży nieaktualne zaświadczenie zostanie wykluczony z postępowania i grozi mu utrata wpłaconego wadium.
Znowelizowana ustawa nadaje też nowe brzmienie art. 34 ustawy z 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwiększając wysokość opłaty stałej od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych.