Znajdujący się w specjalnej podkomisji rządowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej reguluje m.in. kwestie związane z zasadami finansowania pobytu dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej przez jego rodziców biologicznych.
Projekt ustawy przewiduje, że tak jak obecnie rodzice będą ponosić miesięczną opłatę w wysokości świadczeń wypłacanych na dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych lub średnich miesięcznych kosztów utrzymania dziecka w placówce. Nie będą oni z nich zwolnieni, nawet jeżeli sąd orzekł wobec nich zawieszenie, ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Jedyny wyjątek stanowią rodzice dziecka, które zostało pozostawione bezpośrednio po urodzeniu. Ponadto rada gminy lub powiatu w uchwale określi szczegółowe warunki ustalenia opłaty, odstąpienia od niej, umorzenia lub rozłożenia na raty.
W przypadku gdy rodzic nie będzie się wywiązywał z zobowiązania ponoszenia opłaty przez 12 miesięcy, zostanie przez wójta lub starostę umieszczony na ogólnopolskiej liście dłużników prowadzonej przez biura informacji gospodarczej. Znalezienie się na niej oznacza problemy np. z uzyskaniem kredytu czy skorzystaniem z usług telekomunikacyjnych.

Źródło: Gazeta Prawna