A generalnie wiceprzewodniczący w nowej Komisji Europejskiej mają odpowiadać za realizację projektów związanych z priorytetowymi zadaniami KE i koordynować prace komisarzy zaangażowanych w te projekty - poinformował w środę szef przyszłej KE Jean-Claude Juncker.
Fin Jyrki Katainen będzie kierował zespołem komisarzy zajmujących się miejscami pracy, wzrostem gospodarczym i inwestycjami. W jego zespole pracować ma polska komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i małe oraz średnie przedsiębiorstwa.
Wiceszefem KE będzie też Estończyk Andrus Ansip, odpowiedzialny za budowę wspólnego rynku cyfrowego. Z kolei Słowenka Alenka Bratuszek, komisarz ds. unii energetycznej, pokieruje pracami związanymi z tworzeniem unii energetycznej i przyszłościową polityką klimatyczną.
Łotysz Valdis Dombrovskis będzie komisarzem ds. euro i dialogu społecznego i będzie koordynował działania związane z pogłębianiem unii gospodarczej i walutowej. Z kolei Bułgarka Kristalina Georgiewa ma zająć się sprawami budżetu i zasobów ludzkich.
Wiceprzewodniczącą KE będzie też wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Włoszka Federica Mogherini.
Juncker tłumaczył, że takie rozwiązanie ma zapewnić dynamiczną współpracę członków KE. Grupy komisarzy, koordynowane przez poszczególnych wiceprzewodniczących będą się zmieniać w zależności od zadania, nad którym będą pracowali. Juncker podkreślił jednak, że nowa struktura KE nie oznacza, że będą w niej "komisarze pierwszej ligi i drugiej ligi", ale wszyscy mają ze sobą współpracować jak w jednej drużynie.
Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował w środę przyszły szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Przyznana Polce teka jest jedną z nowości w strukturze KE. Jak poinformowano w komunikacie będzie to "maszynownia realnej gospodarki". (ks/pap)