Praktyka stosowania przepisów ustawy z 17.12.2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44 ze zm.) ujawniła problemy rzutujące na popularność trybu grupowego dochodzenia roszczeń. Pojawiały się zarzuty związane m.in. ze zbytnim ograniczeniem zakresu spraw, które mogą być rozpatrywane w tym trybie, jak i z długotrwałością rozpatrywania spraw w tym trybie. Wątpliwości i problemy w tym zakresie mają być usunięte na mocy nowelizacji przepisów dokonanej przez ustawę z 7.04.2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. poz. 933).

Na podstawie przepisów o postępowaniu grupowym będą mogły być dochodzone roszczenia wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, jak i z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia zarówno w sprawach konsumenckich, jak i w sprawach, w których po stronie powoda występują przedsiębiorcy. Dopuszczalne będzie również dochodzenie w tym trybie roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Wyjątkiem będą tu roszczenia wynikające z uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia - w tym zakresie w postępowaniu grupowym będzie można stwierdzić jedynie fakt odpowiedzialności pozwanego.

Zmniejszeniu ryzyka nieuzasadnionego obciążenia strony powodowej kaucją na zabezpieczenie kosztów procesu ma służyć wprowadzenie konieczności uprawdopodobnienia przez pozwanego bezzasadności roszczenia oraz tego, że brak kaucji – w razie oddalenia powództwa - może poważnie utrudnić wykonanie orzeczenia w przedmiocie kosztów postępowania.

Przyspieszenie przebiegu postępowania grupowego ma nastąpić dzięki m.in. badaniu dopuszczalności postępowania grupowego na posiedzeniu niejawnym, nie zaś na rozprawie. Temu samemu celowi ma służyć przyjęcie, że ewentualne zastrzeżenia co do składu grupy nie będą tamować merytorycznego rozpatrzenia sprawy.

Osoby potencjalnie zainteresowane udziałem w postępowaniu grupowym mają być lepiej poinformowane o jego wszczęciu. Publikacja takiej informacji będzie mogła być dokonana nie tylko w prasie, lecz również na stronach internetowych. O wszczętym postępowaniu grupowym będzie można się dowiedzieć z wykazu postępowań grupowych, prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości i udostępnianego w jego Biuletynie Informacji Publicznej.

Wyłączone ma być stosowanie przepisów k.p.c. o charakterze „prekluzyjnym”, co oznacza, że w postępowaniu grupowym sąd nie będzie pomijać przedstawianych dopiero w trakcie procesu, a niezgłoszonych w odpowiednim czasie twierdzeń i dowodów.

Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 r.

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl,

LEX Navigator Postępowanie Cywilne
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Cywilne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami