Przygotowanie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 11.05.2017 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej z innymi podmiotami przy wykonywaniu zadań (Dz.U. poz. 939) jest następstwem wejścia w życie ustawy z 15.12.2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 2261). Nowa ustawa uchyla dotychczasowe przepisy wykonawcze, w tym rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4.11.2009 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z właściwymi podmiotami przy wykonywaniu zastępstwa procesowego Skarbu Państwa i zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz przy wydawaniu opinii prawnych (Dz.U. Nr 190, poz. 1477). Przepisy nowego aktu wykonawczego w dużej części wzorowane są na rozwiązaniach wcześniejszych, przewidzianych w rozporządzeniu z 2009 r.

Wśród nowości zawartych w nowym rozporządzeniu należy wymienić określenie zasad współpracy w ramach wykonywania przez Prokuratorię nowych zadań, takich jak mediacje, negocjacje, zastępstwo innych niż Skarb Państwa osób prawnych, tworzenie rekomendacji i wzorów postanowień umów i innych czynności prawnych czy rozstrzyganie sporów kompetencyjnych w zakresie reprezentacji procesowej Skarbu Państwa. Sposób współdziałania polegającego na przekazywaniu dokumentów i informacji ma być przedmiotem uzgodnień między Prokuratorią Generalną a podmiotem współdziałającym – jedynie wyjątkowo Prokuratoria Generalna będzie mogła sama wskazać sposób udostępnienia informacji. Termin przekazania dokumentów i informacji nie został przy tym określony liczbą dni – ma to być termin umożliwiający Prokuratorii Generalnej lub podmiotowi współdziałającemu zapoznanie się z nimi i podjęcie czynności w terminach określonych w przepisach prawa lub ustalonych przez sąd, trybunał lub inny organ orzekający.

W przypadku sprawowania zastępstwa przez Prokuratorię Generalną, nałożony na nią zostanie obowiązek przekazywania podmiotowi zastępowanemu informacji o konieczności poniesienia kosztów sądowych związanych ze sprawą, wraz z oznaczeniem terminu, w którym te należności należy uiścić – takie rozwiązanie ma przeciwdziałać sytuacjom, w którym na skutek niewniesienia opłaty w terminie nie będzie możliwe dokonanie określonych czynności procesowych, np. wniesienie środka zaskarżenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 maja 2017 r.

LEX Navigator Postępowanie Administracja
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Administracja
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami