W Zakładzie Medycyny Sądowej przebudowano wiele pomieszczeń i zmieniono sposób ich użytkowania – powiedział jego kierownik, prof. Paweł Krajewski. Dzięki kamerom sekcje można oglądać w salach wykładowych, a budynek został przystosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wśród nowoczesnej aparatury znalazł się m.in. tomograf komputerowy oraz urządzenia pozwalające analizować np. ślady dopalaczy w tkankach oraz krwi. W razie takich wydarzeń jak katastrofa samolotu Zakład dysponuje chłodnią do przechowywania w godnych warunkach 350 ciał.
- Student zaczyna przygodę z medycyną od anatomii prawidłowej, a kończy na medycynie sądowej - tak musi być – mówił podczas uroczystości otwarcia minister zdrowia prof. Marian Zembala. Jak podkreślił rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marek Krawczyk, obie niemal stuletnie dziś placówki w momencie ich uruchomienia zaliczały się do najnowocześniejszych na świecie, a po obecnej modernizacji znów można je do najnowocześniejszych zaliczyć.
Zakład Anatomii Prawidłowej przy ul. Chałubińskiego 5, kuźnia kadr polskiej anatomii, powstał w roku 1915 i był wówczas kierowany przez prof. Edwarda Lotha. Natomiast Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej, kierowany przez prof. Wiktora Grzywo–Dąbrowskiego, powołano w roku 1919, mieszczący je budynek przy ul. Oczki 1 został oddany do użytku w roku 1931. W czasie II wojny św. uległ całkowitemu zniszczeniu i został odbudowany w 1949 r. (ks/pap)

Marek Safjan
Prawo wobec medycyny i biotechnologii. Zbiór orzeczeń z komentarzami>>>