Jednym z tematów, który zostanie podjęty na najbliższym spotkaniu to status nauczania religii w szkole. "Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało szybkie znowelizowanie rozporządzenia, jakie weszło w życie 1 września tego roku. Okazało się, że jego zapisy są nieczytelne dla samorządów i dyrektorów szkół. Brak bowiem jednoznacznego określenia statusu etyki i religii w szkołach publicznych" - podkreślił rzecznik episkopatu.

Przypomniał jednocześnie, że w tej sprawie odbyły się trzy spotkania przedstawicieli ministerstwa i episkopatu, a sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak w marcu tego roku skierował list do ministra edukacji. "Jak dotąd ministerstwo nie spełniło obietnicy nowelizacji rozporządzenia" - zaznaczył ks. Kloch.

Kościół krytykuje wydane w tym roku nowe rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania, określające m.in. zasady nauczania religii w szkołach i chce jego zmiany. Rozporządzenie to, które weszło w życie 1 września 2012 r., nie podaje, tak jak wcześniejsze, liczby godzin religii w szkołach, choć odsyła do rozporządzenia z 1992 roku, w którym taka regulacja jest zapisana. Od wiosny minister edukacji Krystyna Szumilas konsekwentnie powtarza, że z prawnego punktu widzenia, jeśli chodzi o nauczanie religii nic się nie zmieniło, choć nowe rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania ma inną formę niż wcześniej.

Strona kościelna domaga się również wprowadzenia matury z religii.

Kolejnym zagadnieniem w ramach środowego spotkania Komisji Wspólnej będzie sytuacja demograficzna w Polsce. "Polska jest na jednym z ostatnich miejsc wśród wszystkich państw świata pod względem dzietności. Strona kościelna wiele razy przez szereg lat zwracała uwagę stronie rządowej na potrzebę prowadzenia polityki sprzyjającej rozwojowi rodzin. Jest to ważna inwestycja na przyszłość. Zaniechanie przez wiele lat polityki prorodzinnej skutkować będzie w najbliższym czasie mniejszą liczbą dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz uczniów i studentów" - zaznaczył ks. Kloch.

 

Dodał, że zwiększa się natomiast gwałtownie liczba emerytów. "Istnieje konieczność systemowej zmiany polityki rodzinnej i prowadzenia jej na wzór państw, które dbają o dzietność, a nie tylko wprowadzanie fragmentarycznych rozwiązań" (wydłużenia urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego - PAP) - podkreślił rzecznik Episkopatu.

W czasie spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - jak poinformował ks. Kloch - będzie też omówionych szereg zagadnień związanych z ustawodawstwem bioetycznym, w tym temat zapowiedzianej ratyfikacji konwencji bioetycznej. Dodał, że chodzi m.in. o in vitro, leczenie bezpłodności i manipulacje genetyczne, czyli np. klonowanie.