Jak podkreslają organizatorzy akcji, Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nadal nie posiada uregulowań ustawowych dotyczących bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej dla najuboższych. Lukę tę od 2009 roku starają się wypełniać adwokaci, którzy podczas ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich udzielają tysiącom osób pomocy prawnej. 7 września rusza siódma edycja tej inicjatywy.
- Bez wahania mogę stwierdzić, że w pomoc pro bono na co dzień zaangażowany jest każdy jeden adwokat. To jest taki nasz niepisany kodeks honorowy. Niemniej to nie zwalnia państwa polskiego od uregulowania kwestii pomocy prawnej z urzędu dla najuboższych na etapie przedsądowym. Gdyby taka pomoc była zapewniona, z pewnością odciążyło by to sądy, bowiem wiele spraw rozwiązanych na początku nie wymagałoby interwencji sądu – mówi adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (na zdjęciu).
W tegorocznej akcji udział weźmie 900 adwokatów i aplikantów adwokackich. Adresy, pod którymi w godzinach od 9.00 do 15.00 będzie można uzyskać pomoc prawną, znajdują się na stronie www.adwokatura.pl
Wyjątkowo dzień wcześniej akcję przeprowadzi Izba Adwokacka w Katowicach. Śląscy adwokaci będą udzielać porad prawnych 6 września w godzinach od 13.00 do 18.00.
Przy okazji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich adwokaci upominają się również o uregulowanie kwestii podatkowych związanych z udzielaniem bezpłatnych porad prawnych. Od uzyskanej bezpłatnej porady prawnej na obywatelach ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik musi odprowadzić podatek VAT. Od obowiązków tych istnieją odstępstwa, ale ich interpretacja nie jest jednoznaczna.
- Jednodniowa akcja NRA pozwala tysiącom Polaków na uzyskanie rzetelnej porady, udzielanej przez adwokatów. Dlatego tym bardziej niezrozumiałym jest brak reakcji ministerstwa na apele o systemową regulację prawa podatkowego w zakresie porad
pro bono. Najwidoczniej ustawodawcy nie zależy na ułatwieniu ubogim obywatelom dostępu do profesjonalnej konsultacji prawnej na etapie przedsądowym – wyjaśnia adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA.

Osoby zainteresowane poradami powinny przynieść ze sobą jak najdokładniejszą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów) co pozwoli na uzyskanie pełniejszej porady.