Nowe przepisy mają dopuszczać możliwość zatrudnienia w sądach na stanowisku asystenta sędziego osób z wykształceniem wyższym prawniczym oraz zmodyfikują wymagania, które muszą zostać spełnione przez asystenta sędziego, aby mógł się ubiegać o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.
Jest to projekt poselski, ale popiera go Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany mają rozwiązać problem braku chętnych do pracy w sądach na stanowiskach asystentów, a tym samym usprawnić pracę sędziów. Obecnie brakuje kandydatów na stanowiska asystentów w całej Polsce. M.in. dlatego, że aby ubiegać się o to stanowisko, trzeba mieć skończoną aplikację ogólną.
Projekt zakłada także, z czterech do sześciu lat zostanie wydłużony staż uprawniający asystentów do przystąpienia do egzaminu sędziowskiego.
W Senacie zmiana przepisów dot. asystentów sędziów
W porządku obrad Senatu, który w środę rozpoczął posiedzenie, jest projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zakłada rezygnację z ustawowego wymogu, aby wszyscy asystenci sędziów legitymowali się ukończoną aplikacją ogólną lub zdanym prawniczym egzaminem zawodowym.