Komisja zajmowała się projektem na dwóch posiedzeniach - ostatnio we wtorek. W jej pracach nie brali udziału posłowie PiS, którzy opuścili salę po tym, jak komisja odrzuciła wnioski o wysłuchanie publiczne projektu. Komisja odrzuciła też wszystkie zgłoszone przez opozycję poprawki.
Zadbaliśmy o to, by przeprowadzić publiczną rzetelną dyskusję o zmianach w OFE - powiedział Janusz Cichoń, deklarując w imieniu klubu PO poparcie dla zmian w systemie emerytalnym. "Wszyscy zainteresowani mogli się wypowiedzieć" – dodał.
Także PSL opowiada się za przyjętym w komisji finansów projektem zmian w systemie emerytalnym i poprze go w głosowaniach - powiedział Jan Łopata (PSL). W jego ocenie potrzebna jest rzetelna ocena działania OFE.
- Nie zgadzamy się, żeby łatać dziurę budżetową pieniędzmi emerytów i wmawiać Polakom, że jest to dla ich dobra - powiedziała w czwartek w Sejmie Beata Szydło (PiS). Zapowiedziała zgłoszenie przez PiS w drugim czytaniu poprawki do projektu. "A właściwie 33 poprawki. Ale można je określić mianem jednej. Zgłaszamy jako poprawkę projekt ustawy, który wcześniej złożyliśmy w Sejmie, o dobrowolności wyboru" - wyjaśniła.
SLD żałuje, że rząd ograniczył swoje propozycje do zmniejszenia wielkości składek trafiających do OFE, a nie przedstawił pakietu reformy finansów publicznych - powiedziała w czwartek w Sejmie podczas drugiego czytania projektu zmian w OFE Anna Bańkowska z SLD.Podkreśliła, że propozycjami rządu są zaskoczeni szczególnie ci, którzy wierzyli wcześniejszym zapewnieniom, iż tegoroczny budżet jest bezpieczny, a kryzys polski nie dotyka. Posłanka poinformowała, że SLD złożyło wnioski mniejszości (poprawki, które zostały odrzucone przez komisję finansów publicznych - PAP) oraz nowe poprawki do projektu (te ostatnie dotyczą zasad naliczania ulgi podatkowej dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę).
Wnioski SLD przewidują m.in., że osoby młode odprowadzałyby do II filaru 5 proc. składek, a nie jak chce rząd - docelowo 3,5 proc. Sojusz chce też, by urodzeni od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r., którzy przystąpili do OFE, mogli się z funduszu wycofać do ZUS.
(ks/pap)