Na wystawie zaprezentowano tradycje polskiej Służby Więziennej od czasów II Rzeczpospolitej do współczesności. Eksponaty, m.in. elementy umundurowania, wyposażenie celi zostały przekazane przez dyrektorów śląskich więzień; pochodzą głównie z Raciborza, Zabrza, Katowic i Mysłowic. Część pamiątek przekazali także prywatni kolekcjonerzy - powiedziała rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach Justyna Bednarek.

W sali głównej można m.in. oglądać dawne i współczesne odznaczenia resortowe, elementy oryginalnego umundurowania, m.in. replikę munduru z okresu międzywojennego. Można tu też zobaczyć rogatywkę Wojska Polskiego z 1945 r., która była wówczas elementem umundurowania strażników więziennych, a także odznakę Straży Więziennej z 1928 roku wyemitowaną z okazji dziesięciolecia funkcjonowania Straży. Jednym z eksponatów jest ziemia katyńska przywieziona przez funkcjonariusza z Zakładu Karnego Cieszyn z pielgrzymki delegacji Służby Więziennej do Katynia w 2009 r..

W osobnej sali zaaranżowano celę więzienną. Jednym z ciekawszych eksponatów tego miejsca są m.in. oryginalne drzwi do celi z 1896 roku wykonane na zamówienie austriackiego ministerstwa więziennictwa dla zakładu karnego w Cieszynie. Drzwi te przez sto lat znajdowały się w cieszyńskim więzieniu.

Można też tu oglądać przedwojenny zamek i fragment kraty z zakładu karnego w Raciborzu; jeden z niewielu zachowanych w Polsce pojemników na nieczystości - tzw. bomba - który był wykorzystywany w więzieniach pozbawionych kanalizacji; stare więzienne łóżko; odzież skazanych sprzed kilkudziesięciu lat oraz rękodzieła wykonane przez więźniów.

Na wystawie pokazano także bogatą kolekcję fotografii pochodzących m.in. z archiwów Narodowego Archiwum Cyfrowego, prywatnych zbiorów funkcjonariuszy Służby Więziennej przedstawiających m.in. Straż Więzienną lat 30. ubiegłego wieku oraz zdjęcia funkcjonariuszy z rodzinami i w gronie kolegów.

Otwarcie Izby Tradycji Śląskiej Służby Więziennej odbędzie się w czwartek w trakcie okręgowych obchodów Święta Służby Więziennej. Służba Więzienna obchodzi je 8 lutego na pamiątkę ustanowienia przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1919 r. Dekretu o Tymczasowych Przepisach Więziennych. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających.

W Polsce istniały dotąd dwie wystawy poświęcone więziennictwu - w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu oraz w Areszcie Śledczym w Warszawie Mokotów. Nie są jednak ogólnodostępne.