Organizowany w dniach 19-25 lutego Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem związany jest z ustanowieniem 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 r., która wskazała na konieczność stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz podejmowania działań na rzecz poprawy ich położenia.  Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby tych osób oraz przynieść im skuteczną pomoc.

Koordydantorem działań w ramach Tygodnia jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które nie tylko koordynuje organizację przedsięwzięcia, lecz także aktywnie w nim uczestniczy. Punkt udzielający informacji i pomocy osobom pokrzywdzonym działał będzie w budynku ministerstwa przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie (wejście od ul. Koszykowej 6) – od poniedziałku 19 lutego do piątku 23 lutego 2018 r. (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach 10-12 i 14-16, w środę 10-12 i 14-18).

  Apteczka prawna. Lex bez łez >>

Punkty, w których udzielane będą porady, zorganizowane zostaną także w sądach, w jednostkach prokuratury, a także w wielu kancelariach prawnych i innych instytucjach.  Fachowych porad udzielą m.in. prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, referendarze, asystenci sędziów, aplikanci, psycholodzy czy kuratorzy sądowi. Przedstawiana będzie też informacja o organizacjach, które w 2018 roku świadczą pomoc finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (poniżej wykaz tych organizacji).

Jedną z instytucji tradycyjnie uczestniczących w tej akcji jest Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw. Więcej>>