Akcja prokuratorów w dniu 19 września polegać będzie na korzystaniu z urlopów na żądanie lub honorowym krwiodawstwie i nie jest - jak podkresla rzecznik związku Jacek Skała - wymierzona w Prokuratora Generalnego. - Jej adresatami są odpowiedzialni za proces tzw. „psucia prawa", którego ostatnim akordem był podpis Prezydenta RP pod szkodliwą nowelizacją USP, wprowadzającą oceny okresowe. Przeciwko nim opowiedziało się całe środowisko prokuratorskie włącznie z Prokuratorem Generalnym i Krajową Radą Prokuratury - mówi prokurator Skała.
W przypadku sędziów akcja ma polegać na korzystaniu przez nich z urlopów na żądanie lub powstrzymywaniu się przez nich od czynności procesowych bądź ogłaszaniu 20-minutowych przerw w trakcie prowadzonych rozpraw. Rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński powiedział, że w akcji chodzi "o zamanifestowanie sprzeciwu wobec złamania obietnicy, że politycy nie będą majstrować przy wynagrodzeniach sędziów".
W ocenie Rady Głównej ZZPiPP RP Polska prezydencja w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości stanęła pod znakiem „psucia prawa" oraz próby zerwania umowy z 2008 r., która przewidywała waloryzację wynagrodzeń prokuratorów i sędziów w sytuacji wzrostu średniej płacy w gospodarce. - Stojąc na czele unijnej prezydencji możemy się pochwalić 39 miejscem wśród państw Europy od względem wysokości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. Za nami Armenia, Azerbejdżan, Albania, Mołdawia, Gruzja - czytamy w ośwaidczeniu Związku, który zwrócił się o interwencje w tej sprawie do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz międzynarodowych stowarzyszeń zrzeszających sędziów i prokuratorów. Adresatami wystąpień byli m.in. do Jose Manuel Barroso i Jerzego Buzka. Związkowcy przypominają, że W ocenie organizacji prokuratorskich i sędziowskich, pomimo wielokrotnych apeli do klasy politycznej, w ostatnich latach nastepuje proces degradacji roli prokuratury i sądów w systemie władz. - Tworzone przez posłów kolejne nowelizację archaicznych już ustaw o prokuraturze i ustroju sądów pogłębiają dysfunkcjonalność tych instytucji. Jednocześnie władze ignorują apele o stworzenie nowych „konstytucji" polskiej prokuratury i sądownictwa. Rządzący wolą realizować puste, polityczne hasła niż tworzyć nowoczesne prawo ustrojowe, które stanowi fundament bezpieczeństwa prawnego Państwa i Obywateli. Ustawy o sądach i prokuraturze pochodzą jeszcze z poprzedniej epoki. Czas pozbyć się spracowanej prokuratorskiej i sędziowskiej „togi" i uszyć ją od nowa, zamiast doklejać nieudolnie kolejne łatki - czytamy w oświadczeniu. W następujących miastach, Akcja krwiodawstwa, będąca częścią protestu, ma charakter zorganizowany i odbywać się będzie w specjalnych ambulansach w godzinach 9:00-15:00 w nastepujących miastach: 1. Bydgoszcz Nowy Rynek 10 2. Gdańsk ul. Piekarnicza 10 3. Kraków ul. Mosiężnicza 2 4. Wrocław ul. Podwale 30 5. Warszawa ul. Chocimska 28 6. Łódź ul. Kilińskiego 152 7. Katowice ul. Wita Stwosza 31 8. Lublin ul I Armii WP 8 (akcja stacjonarna) 9. Gliwice ul Dubois 16 W pozostałych miastach oddawanie krwi jest możliwe w regionalnych stacjach krwiodawstwa.