Jak relacjonuje uczestnicząca w tej konferencji organizacji zrzeszajacej sędziów i prokuratorów z krajów Europy sędzia Anna Bednarek, reprezentantka Gruzji przedstawiła wstrząsający raport na temat sytuacji, w jakiej aktualnie znajduje się judykatura w tym kraju. Według jej przekazu, zasadnicze zmiany, tak bardzo oczekiwane po Różanej Rewolucji w 2003 roku, nie przyniosły jednak rezultatów, na które liczyło środowisko sędziowskie. Zdaniem relacjonującej, władze nie wydają być się zainteresowane stworzeniem systemu wymiaru sprawiedliwości, w którym udział biorą niezawiśli sędziowie. Niepokojące są dane dotyczące przeniesienia sędziów (w liczbie 40) do oddalonych miejscowości, o czym zainteresowani zostali poinformowani telefonicznie przez prezesa Sądu Najwyższego. Mówiono również, iż niepokój środowiska sędziowskiego budzi sposób wyboru członków High Judicial Council.
Raport dotyczył również tego, iż znaczna ilość sędziów wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, w której podnosiła bardzo istotne kwestie związane z niezawisłością sędziowska i pomimo upływu kilku lat skargi te nie zostały rozpoznane. 
Przedsatwicielka Gruzji zwróciła się do władz MEDEL z prośbą o interwencję w ETPC mającą na celu spowodowanie rozstrzygnięcia skarg w możliwie szybkim terminie. MEDEL zobowiązało się do rozważenia możliwości, po przeanalizowaniu pisemnego raportu, przesłania listu do Trybunału w tej sprawie, względnie do przesłania amicus curiae w konkretnych sprawach, po uprzednim uzgodnieniu z prawnikami reprezentującymi sędziów gruzińskich w Strasburgu.