Jak zapowiadają organizatorzy, poetyckie przesłanie tego wydarzenia koncentruje się na WARTOŚCI SŁOWA .
Lokalny, polski, kontekst Dnia Prawnika Europejskiego podkreśla zarówno posłużenie się słowami niezrównanego obserwatora współczesności, dramaturga, poety i prozaika Tadeusza Różewicza, jak i sam pomysł pomnikowej projekcji zainspirowany twórczością Krzysztofa Wodiczki, który ożywiając pomniki zabierał głos w sprawach o szczególnym społecznym znaczeniu.
- Tegoroczny Dzień Prawnika Europejskiego przygotowywany jest w atmosferze wzburzenia bestialskim zamachem w Paryżu, niezgody na przemoc i zło, ale także potrzebą okazania solidarności z tymi, którzy w okrutnym akcie terroryzmu stracili życie lub bliskich. Wybór pomnika Charlesa de Gaulle’a nie był zatem przypadkow - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Jak podkreślają organizatorzy, formuła wydarzenia odnosi się zarówno do podstawowych, gwarantowanych konstytucyjnie praw obywatela równości wobec prawa, jak i szczególnej roli Radców prawnych, jako gwarantów faktycznego realizowania tych  praw w imieniu klientów zgodnie z etycznymi zasadami własnej profesji.
- Zgodnie z wytycznymi Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) wyjście w przestrzeń publiczną to także sprawdzian na ile środowisko Radców prawnych potrafi wyartykułować swoje przekonania i zająć stanowisko wobec palących i trudnych wyzwań współczesnego społeczeństwa - mówi radca prawny Stefan Mucha, rzecznik Krajowej Rady Radców Prawnych.
- „Projekt pomnikowy” (rozwijany także w Internecie) pokazuje, że radcy są środowiskiem wrażliwym i gotowym podjąć trudny temat, widzącym swoją społeczną rolę w nagłaśnianiu i rozwiązywaniu  problemów będącym skutkiem nierealizowania podstawowych konstytucyjnych wolności jednostki – równego dostępu do prawa i równości wobec niego - dodaje rzecznik KRRP.