Poseł Wiesław Szczepański zaznaczył, że konieczność nowelizacji wynikła z drastycznego wzrostu opłat za użytkowanie wieczyste. A także z powodu wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste będzie podlegało podwyżkom nie częściej niż raz na trzy lata. W przypadku, gdy zaktualizowana opłata roczna przewyższałaby dwukrotnie wysokość dotychczasowej – wtedy użytkownik wieczysty uiszczałby tylko podwójną dotychczasową opłatę. Pozostałą kwotę podwyżki wpłacaliby użytkownicy w dwóch kolejnych latach w równej wysokości. Spowoduje to – zdaniem autorów projektu – że oplata roczna w trzecim roku od daty aktualizacji będzie równa kwocie wynikającej z aktualizacji.

Ostatnie lata pokazały, że podwyżki opłat sięgały kilku tysięcy procent. Rozwiązanie to spowoduje, że użytkownicy wieczyści odczują stabilizację cen. Wyjątkiem objęte byłyby grunty należące do Polskiego Związku Działkowców, a także nieruchomości oddane państwowym i samorządowym osobom prawnym i spółkom handlowym, gdzie SP i samorząd ma większość. Wyłączone byłyby również nieruchomości, wobec których toczy się postępowanie administracyjne mające na celu zakup pod inwestycje.

Z żądaniem przekształcenia mogłyby wystąpić także osoby prawne, które prowadzą działalność gospodarczą. Bonifikaty wnosiłyby 50 proc., przy wykupie nieruchomości należących do Skarbu Państwa. W wypadku współużytkowników, większość udziałowców może domagać się przekształcenia ( np. w wypadku domów wielorodzinnych).

- Ustawa ma zdynamizować przekształcanie użytkowania wieczystego we własność nieruchomości. Ponadto poszerza znacznie krąg podmiotów, które mogą ubiegać się o przekształcenia. Mogą się o to ubiegać wszyscy, którzy mieli ustanowione prawo użytkowania wieczystego przed 13 października 2005 r. - mówił poseł sprawozdawca Stanisław Huskowski.