Sejm uchwalił ustawę na 17. posiedzeniu 29 kwietnia 2016 r. w  oparciu o przedłożenie poselskie i senackie. Ustawą zajmowała się 10 maja br. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu.
Główny legislator Senatu Szymon Giderewicz zwraca uwagę, że dotychczasowa definicja zbrodni komunistycznej zakłada, że jest to czyn popełniony w okresie od 17 września 1939 r. do 31 lipca 1990 roku.
Definicja wprowadzana nowelizacją ustawy o IPN natomiast zakłada, że jest to czyn popełniony w okresie od  8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.  Jedocześnie zarówno obowiązujące jak i projektowane brzmienie przepisu stanowiącego o zbrodni komunistycznej zakłada, że jest to czyn stanowiący przestępstwo według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie jego popełnienia.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex>>>


Ekspert zwraca uwagę, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości polska ustawa karna obowiązująca w czasie popełnienia czynu - to Kodeks karny wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta w 1932 r., a w latach wcześniejszych dwudziestolecia międzywojennego  ustawodawstwo karne państw zaborczych.
- O polskiej ustawie karnej czasu popełnienia czynu nie można  mówić w przypadku jego popełnienia przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości - zauważa Szymon Giderewicz, główny legislator Senatu. Niemożliwym więc będzie zakwalifikowanie do zbrodni komunistycznych w rozumieniu ustawy czynów dokonanych co najmniej przed  11 listopada 1918 r. (w okresie od 8 listopada 1917 r. do 10 listopada 1918 r.).
Sformułowanie propozycji poprawki wymagałoby wskazania założeń zmiany przez  wnioskodawców projektu.

 

Dowiedz się więcej z książki
Grabież ołtarza Wita Stwosza
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł