Jak poinformowano po posiedzeniu Rady Ministrów, podstawowe zmiany wprowadzono do ustawy o cenach, aby zmniejszyć obciążenia biurokratyczne przedsiębiorców, inspekcji i organów skarbowych, a w szczególności podatkowych.
Zmiany wprowadzone do ustawy o cenach polegają głównie na uchyleniu art. 10 i 11, jako zbędnych i powodujących wątpliwości interpretacyjne. Ich wykreślenie oznacza, że przestanie obowiązywać przepis, zgodnie z którym przy uzgadnianiu ceny umownej oraz przy stosowaniu ceny urzędowej przedsiębiorca ma obowiązek określić, w formie pisemnej (i o ile to możliwe w postaci elektronicznej), w sposób dostępny dla kupującego, szczegółową charakterystykę jakościową towaru (usługi). Z ustawy zniknąłby także przepis, zgodnie z którym przedsiębiorca będący producentem lub sprzedawcą ma obowiązek obniżyć cenę, w przypadkach, gdy towar nie posiada wymaganych cech, określonych w szczegółowej charakterystyce jakościowej, bądź posiada wady lub uszkodzenia.
Ze względu na zmiany wprowadzone do ustawy o cenach zmieniono ustawę o kontroli skarbowej. Oznacza to, że organy kontroli skarbowej przestałyby kontrolować „ceny umowne w zakresie objętym ograniczeniami swobodnego kształtowania ich poziomu”. Zajmowałby się natomiast wyłącznie badaniem prawidłowości stosowania cen urzędowych, w tym marż handlowych urzędowych.
Ustawa o cenach łagodniejsza dla firm
Przy uzgadnianiu ceny umownej oraz przy stosowaniu ceny urzędowej firmy nie będą musiały podawać szczegółowej charakterystyki jakościowej towaru lub usługi. Przyjęty 8 czerwca br. przez rząd projekt zmian ustaw o cenach i o kontroli skarbowej przewiduje także, że węższy niż dotychczas byłby zakres kontroli cen przez organy skarbowe.