Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od tego podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.
Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż dla zastosowania zwolnienia od VAT istotny jest cel wykonywanych świadczeń. Ze zwolnienia będą generalnie korzystać tylko te czynności, które mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy). Jeśli świadczenie nie będzie służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, to wówczas nie będzie objęte zwolnieniem podatkowym. Jeśli zaś chodzi o pojęcie działalności „ściśle związanej” z „opieką szpitalną i medyczną”, to nie obejmuje ono świadczeń, które nie przedstawiają żadnego związku z opieką szpitalną nad odbiorcami tych świadczeń ani z opieką medyczną świadczoną ewentualnie na ich rzecz.
Usługi związane z utrzymanie czystości (dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja) świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej nie są ani usługą podstawową, tj. usługą w zakresie opieki medycznej, ani usługą ściśle związaną z usługą podstawową, w związku z tym są wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. IPTPP1/443-81/11-4/ALN.

Artykuł pochodzi z #remove_this_link

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 14 lipca 2011 r.