Jak zauważa autor komenatrza opublikowanego w  Systemie Informacji Prawnej LEX, obecne brzmienie przepisów nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie tak ważkich kwestii jak chociażby procedura udostępniania dokumentacji łączeniowej wspólnikom czy też obowiązek poddania wyceny aportów badaniu biegłego rewidenta, gdy spółką nowo zawiązaną jest spółka akcyjna. Wątpliwości budzi również możliwość skorzystania z procedury uproszczonej w przypadkach, gdy chociażby jedna ze spółek uczestniczących w połączeniu posiada udziały własne. Nadto jedynie częściowe wyłączenie przepisów ogólnych wiąże się z koniecznością ustalenia przebiegu procedury łączeniowej w trybie uproszczonym.

Zdaniem autora komentarza, uproszczone połączenie spółek z o.o., pozwalające na wyłączenie najbardziej czasochłonnych elementów procedury zwykłej, w szczególności badania planu połączenia przez biegłego rewidenta, zostało uregulowane w sposób nieprecyzyjny. W niektórych wypadkach postępowanie takie może się okazać obarczone zbyt dużym ryzykiem zakwestionowania skuteczności transakcji przez sąd rejestrowy. Decydując się na tryb uproszczony, należy zatem unikać kwestii, które są niejednolicie interpretowane w doktrynie, np. udziału w połączeniu spółki z o.o. posiadającej udziały własne bądź też zmian liczby wspólników w toku połączenia. Więcej>>

 

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.