Obowiązująca od 13 września 2011 roku nowelizacja z 30 czerwca 2011 r. ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w RP, dostosowuje polskie przepisy do takich samych rozwiązań regulujących działalność polskich usługodawców profesjonalnych: adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych oraz doradców podatkowych. Możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej w formie spółki komandytowo-akcyjnej wprowadziła w 2010 r. ustawa o świadczeniu usług na terytorium RP.
Zagraniczni prawnicy mogą więc pracować w indywidualnej kancelarii, w zespole adwokackim, w spółce cywilnej i we wszystkich osobowych spółkach handlowych, czyli w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej czy komandytowo-akcyjnej.
(DzU nr 178, poz. 1058)
Uprawnienia adwokatów z UE zrównane z polskimi
Dzięki wchodzacym dziś w życie przepisom, adwokat z Unii Europejskiej wpisany na listę prowadzoną przez okręgową radę adwokacką lub radcowską może już prowadzić w Polsce stałą praktykę we wszystkich formach dozwolonych dla polskich adwokatów i radców prawnych. Dziś wchodzą w życie przepisy, które mu to umożliwiają.