Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że transakcja podlega zgłoszeniu, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Prowadzone przez organ ochrony konkurencji postępowania antymonopolowe w sprawach koncentracji, mają na celu zbadanie wpływu planowanego połączenia na rynki właściwe. Jeśli w wyniku danej transakcji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności poprzez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku, Prezes UOKiK wydaje zgodę. W przeciwnym razie postępowanie kończy się decyzją zakazującą połączenia względnie warunkową, uzależniającą dokonanie zgłoszonej transakcji od spełnienia określonych obowiązków.
Co roku do UOKiK wpływa przeciętnie ponad 100 wniosków dotyczących wyrażenia zgody na koncentrację. Z doświadczenia Urzędu wynika, że wraz z dostarczanymi dokumentami pojawiają się również prośby przedsiębiorców o objaśnienie przepisów dotyczących zgłaszania zamiaru koncentracji. W odpowiedzi na te zapytania Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów przygotował projekt Wyjaśnień w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Mają one zwiększyć wśród zainteresowanych przedsiębiorców poziom wiedzy na temat obowiązku zgłaszania zamiaru koncentracji, jak również ułatwić interpretację przepisów regulujących procedurę notyfikacji. W ocenie Urzędu publikacja Wyjaśnień usprawni przygotowanie wniosków i tym samym przyspieszy wydawanie decyzji przez Prezesa UOKiK.
U
wagi, opinie lub propozycje zmian w dokumencie można przekazywać do UOKiK w terminie do 30 września br. na adres koncentracje@uokik.gov.pl.