W 2010 roku do obrotu prawnego została wprowadzona instytucja najmu okazjonalnego. Na jej podstawie umowę najmu okazjonalnego lokalu mogli zawierać wszyscy wynajmujący, tj. osoby prywatne jak również osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali. Ten stan prawny obowiązywał do dnia 11 września 2017 r., kiedy w życie weszła ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która do obrotu prawnego wprowadziła nowy rodzaj najmu, tj. najem instytucjonalny lokalu.

Został on przeznaczony wyłącznie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali. Natomiast dla osób fizycznych wynajmujących lokale bez prowadzenia działalności gospodarczej pozostało korzystanie z instytucji najmu okazjonalnego lokalu. W produkcie LEX Notariusz dostępny jest komentarz praktyczny na temat tej nowej instytucji prawnej - Umowa najmu instytucjonalnego w praktyce notarialnej.

Celem komentarza jest przedstawienie instytucji umowy najmu instytucjonalnego lokalu. W opracowaniu zwrócono uwagę na przepisy prawne odnoszące się do tej umowy, jej podstawowe elementy, podstawy wypowiadania przez wynajmującego i najemcę, oraz zasady podwyższania wysokości czynszu. W sposób szczególny z punktu widzenia praktyki notarialnej zwrócono uwagę na zagadnienie oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego, które stanowi obowiązkowy załącznik do umowy najmu instytucjonalnego lokalu.

Pomimo tego, że omawiana instytucja prawna została wprowadzona do porządku prawnego już kilka miesięcy temu, to regulacje dotyczące wzorów stosowanych przy najmie instytucjonalnym weszły w życie dopiero 28 grudnia 2017 r. (Wzory dokumentów stosowanych przy najmie instytucjonalnym). Tego dnia weszło bowiem w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 30.11.2017 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o zawarcie umowy najmu i wzoru oświadczenia o rękojmi terminowego uiszczania należności pieniężnych wynikających z umowy najmu.