Z dniem 16 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 40, poz. 222), która m.in. uchyla art. 80 Kodeksu cywilnego. Prawodawca wychodzi tym samym naprzeciw potrzebom obrotu gospodarczego. Przedsiębiorcy nie mogący czytać nie będą już zobowiązani do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych ze składaniem oświadczeń woli w formie aktu notarialnego. Kolejnym pozytywem będzie oszczędność czasu związana ze składaniem oświadczeń woli we wspomnianej formie.
Uchylenie art. 80 Kodeksu cywilnego ma również na celu zwiększenie aktywności osób nie mogących czytać w obrocie prawnym, w tym w obrocie gospodarczym.
Nowelizacja wpłynie na zmniejszenie przychodów notariuszy, przyczyni się natomiast do wzrostu dochodów przedsiębiorców nie mogących czytać. Rozpoczęcie zaś działalności gospodarczej przez kolejne osoby nie mogące czytać, wpłynie w rezultacie na wzrost dochodów państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Omawiana nowelizacja jest konsekwencją krytyki dotychczasowego stanu prawnego ze strony organizacji reprezentujących osoby nie mogące czytać.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line