Jak wyjaśnił UKE, chodzi o używanie w stosunku do ponad 8 mln abonentów lub użytkowników końcowych PTK automatycznych systemów dla celów marketingu bezpośredniego, polegającego na wysłaniu komunikatów tekstowych sms, zachęcających do udziału w Loterii Audiotekstowej pod nazwą "Loteria Orange". PTK jest operatorem sieci Orange.
Urząd przypomniał, że Prawo telekomunikacyjne stanowi, iż używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego bez zgody abonenta jest zakazane. Natomiast w trakcie postępowania UKE ustalił, że PTK, wysyłając wiadomości sms, nie wypełnił obowiązku uzyskania takiej zgody.
Działania PTK były ingerencją w prywatność abonenta, który musiał odbierać niezamówione komunikaty - stwierdził Urząd. Podkreślił również, w niektórych przypadkach abonenci w sposób niezamierzony przystąpili do loterii, co wiązało się z poniesieniem przez nich "istotnych konsekwencji finansowych".
"Sytuację, do jakiej doszło w wyniku stwierdzonych naruszeń należy ocenić jako istotne naruszenie praw abonentów i użytkowników końcowych, tym bardziej, że skala procederu objęła łącznie 8 mln 400 tys. 934 numerów" - podkreślił Urząd.
UKE zaznaczył, że wysokość kary pieniężnej uwzględnia to, iż PTK była już karana m.in. za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.
Od decyzji Prezesa UKE przysługuje odwołanie się do sądu. Jak poinformowało PAP biuro prasowe Grupy TP, PTK Centertel po dokładnym przeanalizowaniu decyzji UKE rozważy, jakie konkretnie działania prawne podejmie w tej sprawie
UOKiK: ponad 21 mln zł kary dla PTC za sms-ową loterię