Zadaniem grupy jest wskazanie najlepszych praktyk, które pozwolą rozwiać obawy konsumentów i małych przedsiębiorstw, zwykle niechętnie decydujących się na zakup tego typu usług, ze względu na niejasność umów.

Utworzenie grupy ekspertów wpisuje się w działania podejmowane przez Komisję w celu zwiększenia zaufania do usług w chmurze obliczeniowej i wykorzystania ich potencjału do pobudzenia wzrostu produktywności gospodarki w Europie. To jedno z kluczowych działań przewidzianych w przyjętej w ubiegłym roku strategii Komisji na rzecz wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej (IP/12/1025 , MEMO/12/713 ). Ma ono przyczynić się do rozwiązania pewnych kwestii związanych z chmurą obliczeniową, wykraczających poza wspólne europejskie przepisy dotyczące sprzedaży będące obecnie przedmiotem negocjacji (MEMO/13/792 ).

- Na posiedzeniu Rady Europejskiej w ubiegłym tygodniu przywódcy UE wezwali do działań, które przyczyniłyby się do stworzenia jednolitego rynku usług w chmurze obliczeniowej. Komisja wywiązuje się ze swojego zadania. Pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa, mogłoby pomóc stworzyć 2,5 mln dodatkowych miejsc pracy w Europie i przyczynić się do wzrostu produktu krajowego brutto UE o ok. 1% rocznie do 2020 r. - stwierdziła wiceprzewodnicząca Viviane Reding , komisarz UE ds. sprawiedliwości. - Zwróciliśmy się do ekspertów o opracowanie wyważonego zestawu warunków umownych, które pozwoliłby konsumentom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom z większym zaufaniem korzystać z tego rodzaju usług. Zaufanie daje wymierne zyski – obywatele muszą mieć zaufanie co do tego, że usługi, z których korzystają, są świadczone w sposób uczciwy i wiarygodny.
W skład grupy ekspertów ds. chmury obliczeniowej wchodzą przedstawiciele dostawców usług przetwarzania w chmurze, konsumentów i MŚP, środowisk akademickich i prawniczych (zob. załącznik). Pierwsze posiedzenie grupy ma się odbyć w dniach 19-20 listopada 2013 r., a jej sprawozdanie spodziewane jest na wiosnę 2014 r. Wyniki pracy grupy zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym, który zainicjuje szerokie konsultacje publiczne na temat przyszłych działań w kwestii umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej na rzecz konsumentów i MŚP.