Wniosek do sądu o ustanowienie służebności przesyłu wniosła  PGE Dystrybucja S.A. z siedzibą w Lublinie przy uczestnictwie Przedsiębiorstwa Turystycznego „Centrum Mazur” S.A.
Służebność polegała na znoszeniu istnienia murowanej wieżowej stacji transformatorowej do przesyłu energii elektrycznej i prowadzeniu za pomocą tego urządzenia dystrybucji energii elektrycznej. A także na prawie do korzystania z nieruchomości obciążonej w zakresie niezbędnym do eksploatacji tej stacji, każdorazowego usunięcia awarii i wejścia na posesję. Wynagrodzenie ustalono na 6.600 zł.

Wypowiedzenie umowy
W uzasadnieniu wniosku wskazano, że ustanowienie służebności przesyłu jest konieczne dla właściwego korzystania ze stacji transformatorowej, której właścicielem jest wnioskodawca, zaś strony nie doszły do porozumienia w przedmiocie umownego ustanowienia służebności przesyłu.
Uczestnik postępowania Przedsiębiorstwo Turystyczne „Centrum Mazur.” S.A. żądało oddalenia wniosku twierdząc, iż 27 marca 2007 r. strony zawarły umowę dzierżawy ustalając miesięczny czynsz dzierżawny na kwotę 305 zł, która pozwalała wnioskodawcy na korzystanie z nieruchomości w związku z potrzebą obsługi stacji transformatorowej. Z uwagi na to, iż strony nie doszły do porozumienia co do dalszych warunków umowy dzierżawy, uczestnik wypowiedział tę umowę.
Uczestnik postępowania zarzucił nadto, iż roszczenie wnioskodawcy o ustanowienie służebności przesyłu uległo przedawnieniu.

Nastąpiło przedawnienie?
Postanowieniem z dnia 13 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy w G. oddalił wniosek. Powołał się na art.305 (2) par. 1 i 2, który stanowi, że  jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy, to właścicielowi jak i przedsiębiorcy przysługuje uprawnienie do żądania ustanowienia służebności przesyłu na drodze sądowej. Sąd Rejonowy podkreślił, że wskazane powyżej uprawnienie - jako podmiotowo i przedmiotowo skonkretyzowane - jest roszczeniem. Roszczenie to ma charakter majątkowy z uwagi na istnienie majątkowego interesu po stronie przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 117 § 1 kc z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w ustawie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. termin przedawnienia stosownie do art. 118 kc wynosi 3 lata. Roszczenie przedsiębiorcy o zawarcie umowy o ustanowienie służebności przesyłu powstaje z chwilą zaistnienia stanu faktycznego z art. 3051 kc. W związku jednak z wejściem w życie przepisów o służebności przesyłu 3 sierpnia 2008 r. bieg przedawnienia rozpoczyna się z tą datą. Tak więc roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu dla wnioskodawcy uległo przedawnieniu z dniem w sierpniu 2011r., a uczestnik powołując się na zarzut przedawnienia skutecznie uchylił się od jego zaspokojenia.
Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, który powziął wątpliwość, czy roszczenie z art.305(2 ) kc o ustanowienie służebności przesyłu ulega przedawnieniu.
Sąd Najwyższy podjął 20 lutego uchwałę, w której stwierdził, że roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu nie ulega przedawnieniu
SN nie sporządzi pisemne uzasadnienie w terminie późniejszym

Uchwała trzech sędziów SN z 20 lutego 2013 r., sygnatura akt III CZP 101/12

Czytej też>>